Tarcza antyinflacyjna - szczegóły. Co z bonem energetycznym?

2021-11-24 22:46
Forum Ekonomiczne: Tadeusz Kościński, Minister Finansów
Autor: Tomasz Golla/Super Express Tadeusz Kościński, Minister Finansów

- Tarcza antyinflacyjna będzie ogłoszona w tym tygodniu, a spodziewam się, że nawet i jutro – zapowiedział w Sejmie minister finansów Tadeusz Kościński. Chodzi o zapowiadaną przez rząd pomoc finansową dla najuboższych, która pozwoli pokryć straty wynikający z inflacji, głównie z podwyżek cen żywności, energii, gazu i paliw.

Amortyzacja skutków inflacji

– Tarcza antyinflacyjna będzie ogłoszona w tym tygodniu, a spodziewam się, że nawet i jutro. Pan premier przekaże wszystkie szczegóły, bo one są jeszcze uzgadniane w ministerstwie, ale cel jest taki, aby pomóc najbiedniejszym w społeczeństwie i zamortyzować skutki inflacji – powiedział minister finansów Tadeusz Kościński podczas posiedzenia sejmowej Komisji Finansów Publicznych. Zwołano je w celu przedstawienia przez resort finansów i NBP informacji na temat drastycznego wzrostu cen towarów i usług w Polsce.

Drożyzna w Polsce. Masło za 8 zł. Sprawdź ceny naszego koszyka zakupów 24.11.

Kościński zaznaczył, że rozwiązania z tarczy będą obowiązywać przez pewien okres. „To będzie okresowe, ale będzie działać na tyle długo, że mam nadzieje, że inflacja wróci do normalnych oczekiwań” – dodał minister finansów.

Karpacz 2021: Tadeusz Kościński

Bon energetyczny

Powiedział także, że odczyty inflacji są wysokie, ale nie wynika to z działań rządu, tylko wzrost inflacji spowodowany jest czynnikami zewnętrznymi, na które rząd nie ma wpływu.

– Podwyższona inflacja to cena dynamicznego odbicia po pierwszej fali pandemii, a sytuacja na rynku pracy w Polsce należy do najlepszych w Unii Europejskiej – dodał Tadeusz Kościński. Jak wyjaśnił, wpływ podwyższonej inflacji na dochody budżetu z tytułu VAT, akcyzy oraz podatków dochodowych to ok. 9 mld zł dodatkowych przychodów. Kościński powiedział także, odpowiadając na pytanie o możliwość nowelizacji budżetu na 2022 r., że jest on obecnie w Sejmie, a więc „poza naszą kontrolą”. – W przyszłym roku będziemy się zastanawiać, czy jest taka potrzeba – powiedział minister finansów.

Kupowanie dziś walut to jak wsiadanie do pędzącego pociągu

W tarczy antyinflacyjnej znaleźć się ma bon energetyczny, który zamortyzuje wzrastające koszty ciepła, prądu, gazu i benzyny. Polacy będą sami decydowali, na co przeznaczą przyznane środki. Wysokość bonu będzie zależna od wielkości gospodarstwa domowego i dochodów jego mieszkańców. Środki będą wypłacane co miesiąc.

Sonda
Czy obecna drożyzna wpłynęła na twoje życie?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze