pieniądze/banknoty/złoty

i

Autor: SHUTTERSTOCK pieniądze/banknoty/złoty

Nadciąga podwyżka dla emerytów! Minister Maląg podała datę

2022-02-03 22:02

Marlena Maląg przekazała w czwartek w TVP Info, że wskaźnika waloryzacji emerytur i rent należy spodziewać się w następnym tygodniu. Wtedy też zostanie opublikowane rozporządzenie dotyczące waloryzacji tych świadczeń. Minister dodała, że "wskaźnik waloryzacji na pewno będzie wyższy, niż zaplanowany w budżecie, ze względu na inflację w 2021 roku".

Minister rodziny i polityki społecznej przekazała w czwartek, że rzeczywistego wskaźnika waloryzacji rent i emerytur będzie można się spodziewać w następnym tygodniu. Zaznaczyła, że tegoroczna waloryzacja "będzie wyjątkowa", co wynika z wprowadzenia przez Polski Ład kwoty wolnej od podatku w wysokości do 30 tys. złotych.

94 proc. emerytów i 98 proc. rencistów skorzysta na kwocie wolnej od podatku – podkreśliła Maląg. Dodała, że już teraz widać pozytywne skutki Polskiego Ładu, ponieważ od stycznia emeryci i renciści dostają wyższe świadczenia.

Zgodnie z ustawą o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych świadczenia te podlegają corocznie waloryzacji od 1 marca. Wskaźnik waloryzacji to średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym, zwiększony o co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym.

Czytaj także: UWAGA: Rząd podwyższy waloryzację emerytur! Dotarliśmy do najnowszych wyliczeń

Polski Ład. Nowa kwota wolna od podatku, wyższe emerytury i zmiany w składce zdrowotnej. Kto na nim zyska, a kto straci? Sprawdź!

Prezes Głównego Urzędu Statystycznego do końca stycznia ogłasza średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem i dla gospodarstw domowych emerytów i rencistów w poprzednim roku kalendarzowym. Z kolei do 7. roboczego dnia lutego ogłaszany jest realny wzrost przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym.

Sonda
Korzystasz z PPK?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze