Emeryci

i

Autor: Shutterstock Emeryci

Emerytury 2023

Kolejny dodatek do emerytur. Kto go mógłby dostać?

2023-01-03 13:21

Na dodatkowe 200 zł do emerytury mogą liczyć na przykład strażacy ochotnicy. To pewnego rodzaju nagroda za dobrowolne poświęcanie życia na rzecz innych i niesienie pomocy innym. Pojawiła się propozycja, by taki dodatek dostawała też inna grupa. Teraz posłowie PiS chcą, by dodatek rzędu 200 zł został przyznany krwiodawcom. Ale uwaga! Nie wszystkim. Są bardzo konkretne wymagania, co do ilości oddanej krwi.

Dodatki do emerytur 2023

Nowe dodatki do emerytur. Pojawił się pomysł poszerzenia listy uprawnionych do specjalnych dodatków emeryckich. Chodzi o pulę rzędu 200 zł dla honorowych dawców krwi. Jak podaje "Fakt" na dodatkowe 200 zł dodatku do emerytury mogliby liczyć mężczyźni, którzy oddali 60 litrów krwi w przeliczeniu na czystą krew dla mężczyzn oraz 40 litrów dla kobiet. Posłowie PiS mieli złożyć już w tym celu interpelację do Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Niestety, na poparcie w tej kwestii liczyć nie mogą. Dlaczego? Jak podaje "Fakt" zdaniem resortu rodziny, oddawanie krwi jest kwestią dobrowolną i odbywa się z założenia bez gratyfikacji. Wprowadzenie takiego dodatku mogłoby w niewłaściwy sposób motywować potencjalnych krwiodawców, którzy są w złej sytuacji materialnej, do oddawania krwi w celach wręcz zarobkowych. Zdaniem resortu taka sytuacja jest po prostu sprzeczna z ideą honorowego krwiodawstwa i tym samym niedopuszczalna. Niewykluczone, że posłowie nie złożą broni i będą próbowali osiągnąć swój cel w inny sposób.

W Polsce obowiązuje wiele dodatków do emerytur dla różnych grup. Między innymi wspominane już 200 zł dla osób, które ukończyły wiek emerytalny, czynnie uczestniczyły w działaniach ratowniczych lub akcjach ratowniczych co najmniej raz w roku przez okres minimum 25 lat w przypadku mężczyzn i przez 20 lat w przypadku kobiet; blisko 240 zł dodatku pielęgnacyjnego dla osób powyżej 75-tego roku itd.

Sonda
15. emerytura to dobry pomysł?
Pieniądze to nie wszystko. Piotr Bujak

W kieszeni polskiego emeryta i tak zostanie coraz mniej pieniędzy?

Znany ekonomista wyjaśnia, dlaczego. POSŁUCHAJ!

Listen on Spreaker.
Najnowsze