Będzie nowe 500 plus? Chcą dać pieniądze trwałym małżeństwom

i

Autor: Shutterstock

Będzie nowe 500 plus? Chcą dać pieniądze trwałym małżeństwom

2022-06-07 9:12

Nowe 500 plus? Minister Rafalska z entuzjazmem przyjęła petycję, którą zajmą się posłowie. Autorzy inicjatywy zachęcają, aby wsparcie podobne do 500 plus otrzymywały małżeństwa z długim stażem. – To piękna inicjatywa. Warto ją rozważyć – skomentowała Elżbieta Rafalska.

500 plus także dla małżeństw?

Posłowie zajmą się petycją, która kilka miesięcy temu wpłynęła do Sejmu z inicjatywy grupy obywateli. Ci apelują o wprowadzenie wsparcia finansowego dla małżeństw z długim stażem. Na wzór programu 500 plus, pary miałyby co miesiąc otrzymywać 500 zł. Autorzy petycji argumentują, że rosną koszty leków, jedzenia i higieny osobistej, a emerytury w Polsce są niskie.

Zwracamy się z apelem do Wysokiej Izby o uchwalenie ustawy Małżeństwo+. Medal za długoletnie pożycie, który został ustanowiony przed laty, jest pięknym uhonorowaniem dotrzymywania przysięgi małżeńskiej, ale nie pomoże w trudnych chwilach. Należy pamiętać, że oprócz chwil wzniosłych jest proza życia, a więc opieka nad towarzyszem życia, którą małżonkowie świadczą sobie wzajemnie. Jeśli zaś sił nie starsza, trzeba korzystać z płatnej opieki osób trzecich - czytamy w petycji.

Pieniądze to nie wszystko. Maciej Szlinder

Była minister zachwycona

Autorzy petycji zwracają, że "dziś długoletnie małżeństwo nie jest w modzie". W rozmowie z "Faktem" Elżbieta Rafalska przyznałą, ż podoba się jej ta inicjatywa. – Piękna inicjatywa. Dzisiaj tyle małżeństw się rozpada, dlatego ten pomysł trzeba przemyśleć. To także element polityki prorodzinnej – powiedziała Elżbieta Rafalska.

Rafalska zastanawia się jednak, w jakiej formie powinny być wypłacane pieniądze i podpowiada, że może lepszym rozwiązaniem byłoby jednorazowe świadczenie na okrągłe rocznice małżeńskie. W 2020 r. w Polsce 145 tys. par wzięło śluby. To najniższy wksaźnik od 30 lat. Jednocześnie było 51 tys. rozwodów.

Sonda
Czy 500 plus powinno zostać zwaloryzowane do 700 zł?

Czy dodatkowe 500 zł wpłynie pozytywnie na przyrost naturalny?

Posłuchaj!

Listen to "Polska się wyludnia! Rodzi się u nas za mało dzieci. Dlaczego?" on Spreaker.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze