Mateusz Morawiecki

i

Autor: Piotr Grzybowski/SE Mateusz Morawiecki

Morawiecki: Zero podatku VAT na żywność i niższa stawka na paliwo [TARCZA ANTYINFLACYJNA 2.0]

2022-01-11 14:27

Tarcza antyinflacyjna 2.0. W ramach drugiej tarczy antyinflacyjnej obniżamy do zera VAT na żywność i z 23 proc do 8 proc. VAT na paliwo - powiedział premier Mateusz Morawiecki na wtorkowej konferencji prasowej. Zapowiedział, że zmiany nastąpią od 1 lutego. "To będzie fundamentalna zmiana cenowa" - mówił premier, podkreślając, że zmiany cen na stacjach benzynowych będą widoczne za trzy, cztery tygodnie.

Zerowy podatek VAT na żywność

- Wpływ, który szacujemy na cenę litra paliwa, ropy, oleju napędowego, to ok. 60 gr., nawet do 70 gr. Taki będzie skutek, który budżet państwa polskiego bierze na siebie - powiedział premier Mateusz Morawiecki. Do zera obniżamy VAT na żywność. Koszt tegoroczny przekroczyć może 6 mld, może nawet do 7 mld zł, niektóre szacunki pokazują, ale jest to bardzo ważne. I tutaj apeluję do wszystkich przedsiębiorców, którzy handlują towarami żywnościowymi o odpowiednie obniżenie cen produktów - dodał premier.

Polski Ład – czy jest to rewolucja podatkowa i społeczna

100 złotych więcej w portfelach

- To jest bardzo ważne. To nie jest dzisiaj zarobek przedsiębiorców, to jest część, która trafia do budżetu państwa polskiego - mówił. Wskazał, że obniżenie stawki VAT do zera powoduje, że od 1 lutego powinny spaść ceny. Premier apelował, by sprawdzać, czy handlowcy rzeczywiście obniżają ceny produktów - powiedział Mateusz Morawiecki.

Zmiany podatkowe w Polskim Ładzie oraz tarcze antyinflacyjne pozytywnie wpłyną na budżet polskiej rodziny - ocenił we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że z tytułu działań antyinflacyjnych w portfelach zostanie ponad 100 złotych. Szef rządu podczas wtorkowej konferencji prasowej informował o nowych działaniach antyinflacyjnych, jakie zamierza podjąć rząd.

Budżet polskiej rodziny

Według premiera tylko obniżenie do zera stawki VAT na żywność pozwoli zostawić w portfelu ok. 45 zł. Obniżka podatków na paliwa, gaz, ciepło to - jak zaznaczył Morawiecki - kolejne "dziesiątki złotych". Jego zdaniem pakiet antyinflacyjny pozwoli zaoszczędzić ponad 100 złotych. Szef rządu zwrócił uwagę, że miliony polskich rodzin "liczy każdy grosz, każdą złotówkę". Podkreślił, że Polski Ład oraz tzw. tarcze antyinflacyjne "wpłyną netto na budżet polskiej rodziny". "Jak rzetelnie policzycie zmiany związane z Tarczą antyinflacyjną 1.0, 2.0 i z Polskim Ładem, to tutaj prawda będzie bardzo jaskrawa i korzystna dla ludzi" - mówił.

Sonda
Popieracie Polski Ład?

Ile to będzie kosztować?

Wszystkie obniżki stawek VAT mogą kosztować polski budżet między 15 a 20 mld zł - poinformował we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że w ramach tarczy 2.0 zdecydowano na obniżkę VAT na nawozy do zera.  Szef rządu zapowiedział również, że do "powszechnie dotykających Polaków obniżek podatków" chciałby dodać jeszcze jedną. "Zdecydowaliśmy do Tarczy Antyinflacyjnej 2.0 dodać również obniżkę VAT na nawowy do zera" - wskazał. Morawiecki zwrócił uwagę, że nawozy są tym produktem, który "bardzo mocno cierpi na wysokich cenach gazu", który jest głównym składnikiem kosztów produkcji nawozów. Jednocześnie, jak dodał, wysoka cena nawozów przełoży się na koszty żywności za pół roku, za dziewięć miesięcy.

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze