Bezrobocie rośnie. W kwietniu zarejestrowano blisko 100 tys. osób

2020-05-26 14:24 KaJa
Utrata pracy
Autor: SHUTTERSTOCK Utrata pracy

Pandemia koronawirusa i będący jej bezpośrednim następstwem kryzys ekonomiczny już teraz ma przełożenie na rynek pracy. Wiele firm wprost zapowiada redukcje etatów, a pracownicy, którym udało się uniknąć zwolnienia muszą liczyć się z obniżonym wynagrodzeniem. Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego w kwietniu zauważalny był już spory wzrost bezrobocia, bez pracy było 5,8 proc. osób.

Tylko w kwietniu 2020 roku w urzędach pracy zarejestrowało się 99,9 tys. nowych osób bezrobotnych. Biorąc jednak pod uwagę te osoby, które w tym czasie podjęły pracę, w statystykach przybyło 56 tys. osób pozostających bez zatrudnienia. W sumie łączny poziom bezrobocia w kwietniu wyniósł 5,4 proc. Co oznacza wzrost o 0,4 proc. względem marca.

Zobacz również: Do kiedy można rozliczyć PIT 2020? Ostatni moment

Obecna sytuacja na rynku pracy odbija się na statystykach. O nowe zatrudnienie coraz trudniej, dużo firm zawiesiło rekrutacje. Statystycznie w Polsce bez zatrudnienia pozostaje 966 tys. osób. To aż o 100 tys. więcej niż na koniec 2019 roku.

- W urzędach pracy w kwietniu zarejestrowano 99,9 tys. nowych bezrobotnych. Odnotowano wysoki wzrost liczby osób rejestrujących się z przyczyn dotyczących zakładu pracy - była ona ponad dwukrotnie wyższa niż przed miesiącem i przed rokiem - czytamy w raporcie GUS.

Sprawdź też: Zasiłek dla bezrobotnych 1200 zł! Od kiedy? Jak złożyć wniosek?

Eksperci nie mają wątpliwości, w najbliższych miesiącach musimy być przygotowani na wzrost bezrobocia, choć jego skala nie jest jeszcze znana. W dużej mierze zależy to od rządowego wsparcia jakie otrzymają przedsiębiorcy i jak wielu z nich zdecyduje się przeprowadzić zwolnienia.

Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express KLIKNIJ tutaj

Super Raport 26 V (goście: Budka, Michał Wawrykiewicz)
Najnowsze