Szkoła, nauczyciel

i

Autor: East News

Budżetówka dostanie zwrot pensji z Polskiego Ładu. Ruszają wypłaty

2022-01-10 13:26

Polski Ład sprawił, że nauczyciele dostali pomniejszone pensje za styczeń, bo nie wiedzieli, że muszą złożyć PIT 2, by tak się nie stało. Teraz Ci, którzy otrzymali pomniejszone pensje w związku z Polskim Ładem, będą mieli zwrócone pieniądze. Odpowiednia pula ma wpłynąć na konto w terminie obiecanym belfrom przez ministra Przemysława Czarnka. Zobacz, kiedy nauczyciele mogą otrzymać zwrot pieniędzy.

Polski Ład obciął pensje nauczycielom. Co dalej?

Polski Ład zmniejszył pensje nauczycielom za styczeń 2022 roku. Wywołało to ogromne oburzenie, bo nikt wielu nauczycieli nie informował, co należy zrobić, by pensji nie tracić. Minister edukacji Przemysław Czarnek pytany w RMF FM o tych nauczycieli, którzy – w związku z wejściem w życie Polskiego Ładu – otrzymali niższą pierwszą pensję w styczniu. - W dalszym ciągu podtrzymuję, że Polski Ład powoduje zwiększenie wynagrodzeń nauczycieli. (...) Tak jest w zdecydowanej większości przypadków. Natomiast to, co się wydarzyło, to są błędy w stosowaniu przepisów bądź niezastosowaniu przepisów, wynikające być może również z braku doinformowania – powiedział Przemysław Czarnek.

Minister potwierdził, że nauczycieli, którzy dostali pomniejszone wynagrodzenia, otrzymają zwrot pieniędzy. - Absolutnie nie mogą stracić na Polskim Ładzie, bo w ogóle nie przewidują tego przepisy Polskiego Ładu – powiedział Czarnek. I wyjaśnił: - Do wszystkich szkół trafi dzisiaj komunikat Ministerstwa Finansów – pierwsze szkolenia dla księgowych jest o godz. 14.00. Według mojej wiedzy będą następne. Ci, którzy mają źle naliczone wynagrodzenia i mniejsze niż przewiduje Polski Lad – będą mieli zwroty jeszcze w tym i w następnych tygodniach. To jest błąd w naliczeniu, trzeba go naprawić, dlatego też pomagamy w tym względzie Ministerstwu Finansów.

Sedno Sprawy - Radosław Fogiel

Rozporządzenie w sprawie przedłużenia terminów poboru i przekazania przez niektórych płatników zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych ukazało się w piątek wieczorem w Dzienniku Ustaw.

Według resortu finansów dzięki nowym przepisom osoby, które otrzymały mniejszą pensję w styczniu, dostaną jak najszybciej wyrównanie wypłaty. Chodzi – jak wskazano – m.in. o nauczycieli i służby mundurowe. Zaznaczono, że rozporządzenie wprowadza też rozwiązanie, które spowoduje, że nauczyciele akademiccy, których obowiązują inne zasady naliczania kosztów uzyskania przychodów, a zarabiający do 12 800 zł brutto, również otrzymają zwrot nadpłaconych zaliczek, "aby Polski Ład był dla nich neutralny lub korzystny również w ujęciu całorocznym".

Sonda
Czy zyskasz na Polskim Ładzie?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze