mieszkanie

i

Autor: getty images

Po 15 latach wzrostu spadają ceny nieruchomości

Ceny nieruchomości zaczną spadać? Na Zachodzie już się zaczęło

2022-07-19 17:34

Nie tylko w Polsce ceny nieruchomości są bardzo wysokie i do tej pory stale rosły. Czy jest szansa, że zaczną spadać? Takie zjawisko obserwujemy już w Niemczech. Jak podaje tygodnik "Spiegel" – w niektórych metropoliach można zaobserwować spadek cen.

Przez 15 lat ceny domów i mieszkań w Niemczech rosły. Wydaje się jednak, że to już koniec: w niektórych metropoliach można zaobserwować spadek cen - pisze tygodnik "Spiegel". - "W minionej dekadzie jeden kryzys następował po drugim, ale na jedną rzecz zawsze można było liczyć: ceny nieruchomości rosły z roku na rok. Nawet pandemia koronawirusa nie była w stanie zdusić boomu. Wręcz przeciwnie: w 2021 roku niemieckie nieruchomości mieszkalne zdrożały średnio o jedenaście procent"

"Ale to już się skończyło. Po raz pierwszy od kryzysu finansowego w 2008 roku można zaobserwować znaczny spadek cen ofertowych. Nie w ogromnym stopniu i nie wszędzie w Niemczech, ale przynajmniej w niemieckich metropoliach - Duesseldorfie, Frankfurcie nad Menem, Hamburgu, Kolonii, Monachium i Stuttgarcie - ceny ofertowe znacznie spadły w drugim kwartale 2022 roku w porównaniu z pierwszym kwartałem."

Prezes Polregio Artur Martyniuk: "Koszt przejazdu pociągiem dla rodziny jest czterokrotnie tańszy w porównaniu z jazdą samochodem"

Spadek cen nieruchomości w Niemczech

Spadek cen pokazuje analiza platformy brokerskiej Immoscout24. W Kolonii średnie ceny domów jednorodzinnych spadły w ciągu trzech miesięcy o cztery procent. "Tym samym dom jednorodzinny o powierzchni 140 metrów kwadratowych i działce o powierzchni 600 metrów kwadratowych można było kupić za około 690 600 euro. W pierwszych trzech miesiącach roku kosztowało to jeszcze nieco poniżej 720 tys. euro" - wylicza "Spiegel". W Duesseldorfie (-3,7 proc.), Monachium (-3,6), Stuttgarcie (-2), Frankfurcie (-1,4) i Hamburgu (-1,3) ceny domów jednorodzinnych również znacząco spadły. Tylko w Berlinie ceny w tym segmencie wzrosły o 1,4 proc.

Sonda
Czy stać Cię na zakup mieszkania lub chociaż na kredyt na mieszkanie?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze