Ceny prądu 2021 dużo wyższe! URE podał, ile zapłacimy

zajawka ceny prądu
Autor: Redakcja SE

Urząd Regulacji Energetyki podał stawki opłaty mocowej na 2021 rok. To nowa pozycja, która pojawi się na przyszłorocznych rachunkach za energię.

Prąd będzie droższy za sprawą nowej opłaty mocowej. URE podał stawki nowej opłaty dla gospodarstw domowych na przyszły rok. Do miesięcznych rachunków za energię trzeba będzie doliczyć od 1,87 zł do 10,46 zł. Publikujemy stawki opłaty mocowej na 2021 rok.

Prąd, gaz, woda, dostęp do drogi - co musi być na działce budowlanej?

Urząd wyjaśnił, jak zmienią się nasze rachunki za energię elektryczną w przyszłym roku. Ostatni kwartał to dla URE czas zatwierdzania taryf za prąd na kolejny rok. Sprzedawcy i dystrybutorzy energii kalkulują koszty, które z kolei przekładają się na ceny energii dla odbiorców końcowych, czyli konsumentów. Koszty prezentowane przez operatorów z roku na rok są coraz wyższe. Mało tego, w 2021 roku na rachunkach za prąd znajdzie się nowa pozycja: opłata mocowa. Co więcej, tzw. opłata OZE, która przez ostatnie trzy lata była zerowa, teraz pojawi się jako dodatnia wartość.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE: Sobota, 29 listopada była najlepszym dniem w historii Grupy CCC

URE wyjaśnia, że opłata mocowa wynika wprost z przyjętej w 2017 roku ustawy o rynku mocy, która „tworzy mechanizm wynagradzania wytwórców energii za utrzymywanie dyspozycyjności”. Innymi słowy, to opłata za utrzymanie bezpieczeństwa energetycznego. URE podzielił gospodarstwa domowe na cztery grupy i na tej podstawie wyliczył stawki nowej opłaty.

  • Gospodarstwa zużywające poniżej 0,5 MWh rocznie zapłacą 1,87 zł miesięcznie
  • Gospodarstwa zużywające rocznie od 0,5 do 1,2 MWh zapłacą 4,48 zł za miesiąc
  • Gospodarstwa zużywające od 1,2 do 2,8 MWh - rocznie opłata wyniesie 7,47 zł,
  • Gospodarstwa o rocznym zużyciu ponad 2,8 MWh - 10.46 zł miesięcznie

Pozostali odbiory zapłacą 0,0762 zł za każdą kWh pobraną w godzinach między 7 a 22 w dniach roboczych.

zajawka ceny prądu infografika
Autor: Redakcja SE
Najnowsze