truskawki

i

Autor: Getty Images

Ceny truskawek 2022. Truskawki tańsze niż rok temu. Ile kosztują w tym roku?

2022-05-16 13:16

Powoli rozkręca się sezon na truskawki. Miłośnicy ulubionych polskich owoców mogą już kupować truskawki z krajowych plantacji. Możecie być zaskoczeni – wbrew galopującej drożyźnie, ceny truskawek są niższe niż rok czy dwa lata temu, o tej samej porze. Pamiętajmy, że właściwy sezon na truskawki rozpoczyna się na początku czerwca i trwa do początków lipca.

Truskawka to z pewnością królowa polskich owoców. Na moment pojawienia się pierwszych owoców z krajowych zbiorów czeka wiele osób, chociaż importowanymi owocami możemy raczyć się niemal przez cały rok. Niedawno sieć obiegło zdjęcie czereśni za 260 zł/kg. Czy pierwsze polskie truskawki też są takie drogie? Ceny pierwszych świeżych owoców mogą zaskoczyć, są niższe jak rok temu. Jak tłumaczą specjaliści - dzięki sprzyjającej pogodzie. Rok temu świeże truskawki kosztowały ok. 35 – 45 zł za kg. Wtedy jednak zdarzały przymrozki, później nadeszła susza, a po niej obfite deszcze. W wyniku tych zjawisk polskich truskawek było mniej.

Ile kosztują truskawki na bazarkach

W tym roku, w połowie maja, polskie truskawki kosztują na warszawskich bazarach ok. 30 zł za kilogram, ale to rekordowa cena. Owoce te można już kupić za 18 - 20 zł/kg. Jak podaje portal lublin112.pl – truskawki sprzedawane na lubelskich straganach, często przez samych rolników kosztują 27-28 zł za kg.

Truskawki - cena za kg w hurcie

Według informacji portalu sad24.pl rozpoczął się handel na Targowisku Gminnym w Nowym Przybojewie, największym tego typu miejscu, gdzie w sprzedaży dominują truskawki. Ceny 16.05 wahały się od 23 do 27 złotych za łubiankę. Zatem kilogram kosztował od 11,50 do 13,50 zł. Towar extra jakości sprzedawano nawet za 32 zł. Warto dodać, że truskawkami handluje się tam już od kilku dni. Podaż gatunku zdaniem producentów jak do tej pory jest niższa niż przed rokiem, ale ceny wyraźnie spadają. Na giełdzie jest dużo kupujących, a nieco mniej sprzedających.

Zobacz też: Ogromna drożyzna na bazarach! Ile trzeba zapłacić za świeże warzywa i owoce? [ZDJĘCIA]

Truskawki tanieją również na Giełdzie Kaliskiej. Obecnie truskawki kosztują 17-20 zł/kg, a jeszcze kilka dni temu (12.05) ceny zaczynały się od 20 zł/kg i sięgały 24 zł/kg.

Ceny truskawek w Broniszach

Obecnie na warszawskich Broniszach ceny truskawek mocno spadły w porównaniu do notowania z ubiegłego tygodnia. Dzisiaj 16.05. ceny zaczynają się od 10 zł/kg i sięgają 18 zł/kg. Pod koniec ubiegłego tygodnia kosztowały 15-17 zł/kg. Jednak trzeba podkreślić, że cena w danym momencie zależy od podaży, odmiany i rodzaju opakowania. Truskawki pochodzące z importu, głównie z Grecji, Hiszpanii czy Turcji kosztowały w ostatnich dniach od 12 do 14 zł  za kilogram. Tanieją i jest ich dużo.

Jak odróżnić polską truskawkę od importowanej

Cena nie jest jedyną cechą odróżniającą polski produkt od tego importowanego. Jeśli mamy do wyboru dwie łubianki, to ta z mniej idealnym owocem w środku prawdopodobnie pochodzi z krajowej uprawy .Pamiętajmy, że przynajmniej do końca maja polskie truskawki są trochę mniej czerwone i „wyrośnięte” niż te z zagranicy.

Czytaj też: Ceny prądu zaczną spadać? Eksperci nie mają złudzeń

Jak więc je rozpoznać? Polskie truskawki są mniejsze od tych importowane i bardziej od nich okrągłe, są miękkie, mają też wyraźnie wyczuwalny, słodki zapach. Importowane są bardziej wydłużone, nie pachną tak mocno jak nasze krajowe, są od nich dużo twardsze, mają też jaśniejszy kolor.

Tańczące z Promocjami 12.05.22
Sonda
Czy należysz do wielbicieli truskawek?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze