inflacja/drożyzna

i

Autor: Marek Zieliński / Super Express; Czarek Sokolowski / AP Drożyzna szaleje, ale gospodarka się rozwija. Są najnowsze dane o PKB

Drożyzna szaleje, ale gospodarka się rozwija. Są najnowsze dane o PKB

2022-05-17 11:15

Jak wynika z szybkiego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) Produkt Krajowy Brutto (PKB) wzrósł w pierwszym kwartale o 8,5 proc. w skali rok do roku. Wygląda na to, że mimo wielu przeciwności gospodarczych w postaci wojny, czy bardzo wysokiej inflacji, polska gospodarka wciąż rozwija się w szybkim tempie.

PKB ciągle rośnie, mimo wielu przeciwności gospodarczych

- Produkt Krajowy Brutto w I kwartale 2022 roku wzrósł o 8,5 proc. rdr wobec wzrostu o 7,6 proc. rdr w IV kw. 2021 r. - wynika z flash szacunku GUS. W ujęciu kwartał do kwartału PKB wzrósł w I kw. o 2,4 proc. - czytamy w komunikacie Polskiej Agencji Prasowej. Z kolei Ekonomiści ankietowani przez PAP Biznes oczekiwali, że w I kw. 2022 r. PKB wzrósł o 8,1 proc. rdr. 

Warto zaznaczyć, że prognozy gospodarcze na ten rok nie są pozytywne. Po długim okresie prosperity spodziewane jest znaczne wyhamowanie największych gospodarek świata i to już w najbliższych miesiącach. Z kryzysu w 2009 roku Polsce udało się wyjść obronną ręką, a tym razem znacznym wsparciem może być wypłata środków z KPO.

Pieniądze to nie wszystko - Przemysław Litwiniuk

- Dane mają charakter wstępny i mogą być przedmiotem rewizji, zgodnie z polityką rewizji stosowaną w kwartalnych rachunkach narodowych, w momencie opracowywania pierwszego regularnego szacunku PKB za 1 kwartał 2022 r., który zostanie opublikowany w dniu 31.05.2022 r - czytamy w komunikacie ZUS.

Czym jest PKB? Podstawowy wskaźnik wzrostu gospodarczego

PKB, czyli Produkt Krajowy Brutto to jeden z popularniejszych wskaźników mierzących wzrost gospodarczy. PKB to zagregowana wartość dóbr i usług finalnych, które wytwarzają narodowe i zagraniczne czynniki produkcje w danym kraju w określonym czasie (np. w ciągu roku). Jak podaje GUS wskaźnik wylicza się na podstawie produkcji, rozdysponowania, lub dochodów. 

Sonda
Czy obawiasz się kryzysu gospodarczego?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze

Materiał sponsorowany