Drożyzna szaleje, ale gospodarka się rozwija. Są najnowsze dane o PKB

2022-05-17 11:15
inflacja/drożyzna
Autor: Marek Zieliński / Super Express; Czarek Sokolowski / AP Drożyzna szaleje, ale gospodarka się rozwija. Są najnowsze dane o PKB

Jak wynika z szybkiego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) Produkt Krajowy Brutto (PKB) wzrósł w pierwszym kwartale o 8,5 proc. w skali rok do roku. Wygląda na to, że mimo wielu przeciwności gospodarczych w postaci wojny, czy bardzo wysokiej inflacji, polska gospodarka wciąż rozwija się w szybkim tempie.

PKB ciągle rośnie, mimo wielu przeciwności gospodarczych

- Produkt Krajowy Brutto w I kwartale 2022 roku wzrósł o 8,5 proc. rdr wobec wzrostu o 7,6 proc. rdr w IV kw. 2021 r. - wynika z flash szacunku GUS. W ujęciu kwartał do kwartału PKB wzrósł w I kw. o 2,4 proc. - czytamy w komunikacie Polskiej Agencji Prasowej. Z kolei Ekonomiści ankietowani przez PAP Biznes oczekiwali, że w I kw. 2022 r. PKB wzrósł o 8,1 proc. rdr. 

Warto zaznaczyć, że prognozy gospodarcze na ten rok nie są pozytywne. Po długim okresie prosperity spodziewane jest znaczne wyhamowanie największych gospodarek świata i to już w najbliższych miesiącach. Z kryzysu w 2009 roku Polsce udało się wyjść obronną ręką, a tym razem znacznym wsparciem może być wypłata środków z KPO.

Pieniądze to nie wszystko - Przemysław Litwiniuk

- Dane mają charakter wstępny i mogą być przedmiotem rewizji, zgodnie z polityką rewizji stosowaną w kwartalnych rachunkach narodowych, w momencie opracowywania pierwszego regularnego szacunku PKB za 1 kwartał 2022 r., który zostanie opublikowany w dniu 31.05.2022 r - czytamy w komunikacie ZUS.

Czym jest PKB? Podstawowy wskaźnik wzrostu gospodarczego

PKB, czyli Produkt Krajowy Brutto to jeden z popularniejszych wskaźników mierzących wzrost gospodarczy. PKB to zagregowana wartość dóbr i usług finalnych, które wytwarzają narodowe i zagraniczne czynniki produkcje w danym kraju w określonym czasie (np. w ciągu roku). Jak podaje GUS wskaźnik wylicza się na podstawie produkcji, rozdysponowania, lub dochodów. 

Sonda
Czy obawiasz się kryzysu gospodarczego?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze