Olga Semeniuk

i

Autor: FACEBOOK Olga Semeniuk

Tajemnicze słowa minister Semeniuk. W tle miliardy euro z KPO dla Polski

2022-05-16 17:29

Minister Olga Semeniuk zamieściła na Twitterze swoją wypowiedź dotyczącą pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy. I nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że pod wpisem wylała się fala hejtu. Internauci zarzucają pani minister zawiły język, używanie niezrozumiałych słów, najprościej rzecz ujmując - polityczny bełkot. Zobacz, czy faktycznie wypowiedź Olgi Semeniuk nie jest jasna i klarowna? Co Olga Semeniuk miała na myśli?

"Środki, które do nas wpłyną z KPO mogą zablokować system stagflacyjny, z jednej strony wzrost inflacyjny a z drugiej wyhamowanie inwestycyjne. Potrzebujemy środków, które będą kolportowane do samorządów oraz #MŚP" - napisała na Twitterze Olga Semeniuk, sekretarz stanu, Pełnomocnik Rządu ds. Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Jednak reakcja na wpis chyba zaskoczyła samą minister. Dlaczego? Nie ma tu pozytywnego odzewu, a raczej ogromne zdziwienie i usiłowanie zrozumienia zawiłej wypowiedzi. Internauci nie zostawiają na minister suchej nitki. Tak komentują wpis: analfabetyzm ekonomiczny; nowomowa; proszę nie używać słów; których pani nie rozumie, ale bezsensowny bełkot.

Wyjaśniamy, co autorka miała na myśli

Oto słowa klucze:

KPO - Krajowy Plan Odbudowy. Obejmuje on finansowe wsparcie dla strategicznych obszarów, takich jak badania i innowacje, inteligentny, zrównoważony wzrost sprzyjający włączeniu społecznemu, „zielona” i cyfrowa transformacja.

Stagflacja - (ang. stagflation, stagnacja + inflacja) – zjawisko makroekonomiczne, polegające na jednoczesnym występowaniu w gospodarce państwa zarówno znaczącej inflacji (wzrostu cen), jak i stagnacji gospodarczej (długotrwały brak inwestycji, niskie obroty handlowe, bezrobocie).

kolportować - dostarczać.

Znając już wszystkie "problematyczne" wyrazy, można tę wypowiedź tak przetłumaczyć: Środki, które do nas wpłyną z Krajowego Planu Odbudowy mogą powstrzymać  wzrost inflacji i pobudzić rozwój inwestycyjny. Potrzebujemy pieniędzy, które trafią do samorządów oraz przedsiębiorców". Może i prościej, ale nie tak spektakularnie....

Kim jest Olga Semeniuk

26 października  2021 r. premier Mateusz Morawiecki powołał Olgę Semeniuk na stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii. Od 2 stycznia 2020 r. pełniła funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Rozwoju, w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii, a następnie w Ministerstwie Rozwoju i Technologii. Jednocześnie pełni też funkcję Pełnomocnika Rządu ds. Małych i Średnich Przedsiębiorstw.

Olga Ewa Semeniuk, ur. 5 grudnia 1988 r. w Warszawie, jest absolwentką Międzywydziałowych Studiów Wschodniosłowiańskich na Uniwersytecie Warszawskim oraz Wydziału Administracji i Nauk Społecznych na Politechnice Warszawskiej. Ponadto, ukończyła studium dla przyszłych  liderów służby publicznej w Krajowej Szkole Administracji Publicznej im. Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego. W latach 2016-2019 pracowała w Ministerstwie Obrony Narodowej i Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. W trakcie studiów odbyła staż w Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Od 2018 r. jest radną m.st. Warszawy i przewodniczącą Komisji Samorządowej i Integracji Europejskiej. W latach 2014-2018 była radną Dzielnicy Wola, gdzie kierowała Komisją Bezpieczeństwa, Porządku Publicznego i Działalności Gospodarczej.

Od 2011 r. współpracuje z Polonią i Polakami za Granicą. W latach 2011–2016 pracowała w organizacjach pozarządowych, w tym w Europejskim Instytucie na rzecz Demokracji (EID) i Fundacji Wolność i Demokracja. Konsultant OBWE.

Justyna Orłowska Impact22 - Czy zdalna edukacja zostanie po pandemii?
Sonda
Czy Twoim zdaniem Polska powinna dalej być w Unii Europejskiej?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze

Materiał sponsorowany