Opłaty za śmieci Warszawa 2021

i

Autor: gettyimages Od stycznia 2022 obowiązują w Warszawie nowe stawki opłat za śmieci

Ceny wywozu śmieci w Polsce szokują! Płacimy 10 razy więcej niż średnia UE

2021-01-12 14:32

Najnowsze dane Eurostatu są przerażające: w ciągu dwóch ostatnich lat ceny za wywóz śmieci w Polsce wzrosły o 101,7 proc.! To oznacza, że za nieczystości płacimy aż 10 razy więcej niż wynosi średnia w Unii Europejskiej. A to nie koniec, bo miasta zapowiadają kolejne podwyżki.

W 2019 r. koszt wywozu odpadów wzrósł w Polsce o jedną trzecią – wynika z wyliczeń Eurostatu. Niestety, w roku ubiegłym ceny znów poszły w górę i to aż o 53,6 proc. ww ujęciu rok do roku. Tym samym w ciągu ostatnich dwóch lat cena usługi wywozu odpadów wzrosła o 101,7 proc.

Takie tempo wzrostu kosztów związanych z wywozem śmieci sprawia, że jesteśmy pod tym względem niechlubnymi rekordzistami w Unii Europejskiej. Drugie miejsce w zestawieniu zajęła Litwa (wzrost o 28,6 proc.). Natomiast w trzeciej na podium Rumunii odnotowano wzrost o 28,2 proc.

W kolejnym porównaniu nie wypadamy lepiej. Średnie tempo wzrostu cen wywozu śmieci w krajach UE wyniosło bowiem 10,6 proc. To pokazuje, że bijemy ową średnią aż dziesięciokrotnie.

Czytaj także: ARMAGEDON! Uderzą w nas gigantyczne podwyżki cen! To zdrożeje w 2021 roku

Podwyżki za śmieci. Co na to warszawiacy?

Niestety, ten rok nie zapowiada się lepiej. Część miast już bezpośrednio podniosła stawki, inne zmieniają system opłat. W Warszawie mieszkańcy zapłacą opłatę, która wyliczona zostanie na podstawie zużycia wody. Opłata wynosić będzie 12,73 zł za metr sześcienny, co przy średnim zużyciu wody ok. 3 m sześc. na osobę oznacza ok. 38 zł za lokatora miesięcznie. W przypadku przykładowej czteroosobowej rodziny opłata wzrośnie z 65 zł do ok. 152 zł miesięcznie, czyli o 135 proc. Wiele gmin nalicza koszty od osoby. W Poznaniu stawki wzrosną o 11 zł dla lokatorów bloków i o 12 zł na mieszkańca domu jednorodzinnego.

Najnowsze