Nowe opłaty za prąd. Ile będzie kosztować? Czekają nas gigantyczne podwyżki

i

Autor: Canva.com Nowe opłaty za prąd. Ile będzie kosztować? Czekają nas gigantyczne podwyżki

ARMAGEDON! Uderzą w nas gigantyczne podwyżki cen! To zdrożeje w 2021 roku

2021-01-11 6:10

Nowy rok uderzy nas po kieszeniach. Weszły w życie nowe podatki i opłaty, co odczujemy w domowym budżecie. Według analityków inflacja może wynosić ok. 2,6 proc., ale ceny będą rosły wolniej niż w 2020 r. Część podwyżek dotknie nas wszystkich, jak np. wyższe ceny prądu, co spowoduje podwyżkę cen wielu artykułów i usług. Żywność będzie drożeć, m.in. z powodu danin nakładanych przez rząd. Od stycznia obowiązuje bowiem podatek cukrowy czy opłata handlowa. Musimy się spodziewać wzrostu cen pieczywa, mięsa, jaj, mleka, napojów czy alkoholu. Dobrą wiadomością jest obniżka opłat za gaz.

* Prąd

W górę pójdą ceny prądu, a to odbije się na wydatkach każdego gospodarstwa domowego. Wzrosną taryfy u wszystkich dostawców: Enei, PGE, Energi, Taurona i Innogy. 5 stycznia Urząd Regulacji Energetyki ostatecznie zatwierdził zapowiadane na 2021 r. podwyżki cen prądu. Na razie chodzi tylko o Innogy Stoen Operator, ale na podobną decyzję czekają pozostałe cztery spółki. Zmiana stawek własnych w taryfie Innogy wyniesie średnio 1,8 proc. dla wszystkich grup odbiorców (niecałe 1,4 proc. dla odbiorców w gospodarstwach domowych w grupie G11). To nie wszystko. Rachunki obciąży też tzw. opłata mocowa. Jej wysokość zależy od rocznego zużycia prądu. Ustalono 4 stawki: gospodarstwa domowe zużywające najmniej energii (mniej niż 0,5 MWh rocznie) zapłacą 1,87 zł miesięcznie, a najwięcej wydadzą ci, którzy zużywają ponad 2,8 MWh rocznie, bo aż 10,46 zł miesięcznie. Wraca także opłata OZE, która ma wspierać odnawialne źródła energii w Polsce. W 2021 r. wyniesie 2,2 zł za każdą MWh. Każde gospodarstwo domowe zapłaci więc 120–150 zł więcej w skali roku. Dla pozostałych odbiorców, uwzględnionych w ustawie jako druga grupa, opłata wyniesie 0,0762 zł z każdą kWh pobraną od poniedziałku do piątku w godz. od 7–22. Oznacza to, że dla małej firmy zużywającej rocznie ok. 20 MWh roczne opłaty wzrosną nawet o 1905 zł!

* Słodzone napoje i energetyki

Już od 1 stycznia obowiązuje podatek cukrowy, który obejmuje napoje słodzone. Opłaty ponoszą producenci, ale już widać, że podatek wpłynął na wzrost cen w sklepach. Podwyżki obejmują wszystkie słodkie napoje gazowane i inne z dodatkiem cukru oraz popularne napoje energetyczne. Na przykład butelka 2-litrowej coli kosztująca 5 zł w niektórych punktach sprzedaży, jak np. stacje benzynowe, jest obecnie o kilka złotych droższa! To, ile zapłacimy za ulubiony napój, zależy od producenta. Co ciekawe, droższa jest również Coca-Cola Zero. Napój jest co prawda bez cukru, ale zawiera substancję słodzącą, którą również obejmuje podatek.

W przyszłym roku nowe podatki? Marek Zuber wyjaśnia, za co możemy zapłacić więcej! [Super Raport]

* Małpki

Również od 1 stycznia obowiązuje dodatkowa opłata od napojów alkoholowych, których objętość nie przekracza 300 ml. Przypomnijmy, że to najchętniej kupowane pojemności w naszym kraju. Popularne małpki zdrożeją, podwyżki obejmą nie tylko wódkę, lecz także wina oraz cydr sprzedawane w małych pojemnościach. Podatek wyniesie 25 zł od 1 litra 100-proc. alkoholu sprzedawanego w opakowaniach o objętości do 300 ml. Małe butelki alkoholowe zdrożeją w hurcie o 1 zł dla 100 ml wódki 40-proc. i o 2 zł w przypadku buteleczki 40-proc. wódki o pojemności 200 ml. Z kolei za wino w butelce 250 ml zapłacimy więcej o 88 gr. Ostateczna kwota podwyżki będzie jednak zależeć od decyzji producentów. 

* Zakupy w sieci

Nie mamy dobrych wiadomości dla wielbicieli zakupów z chińskich platform. Od 1 lipca 2021 r. trzeba będzie liczyć się z podatkiem VAT nie tylko od zakupów na AliExpress, lecz także Amazon, eBay i Wish. Wszystko przez zmiany, które zlikwidują w UE zwolnienie z VAT dla przesyłek o wartości do 22 euro, wysyłanych spoza krajów członkowskich. Teraz podatek trzeba będzie zapłacić nawet od drobnych zakupów u sprzedawców spoza UE. Szczególnie dotknie to osoby, które kupują droższe produkty, takie jak elektronika.

* Podatek handlowy

Od 1 stycznia obowiązuje podatek od sprzedaży detalicznej, zwany podatkiem handlowym. Ma być on pobierany miesięcznie, a pierwsza płatność - za styczeń - powinna nastąpić do 25 lutego 2021 r. Podatek nie pozostanie obojętny dla naszych portfeli. Zapłacą go właściciele sklepów wielkopowierzchniowych, a stawka będzie zależała od przychodu. Podstawą opodatkowania będzie miesięczna nadwyżka przychodów ze sprzedaży detalicznej ponad kwotę 17 mln zł. Oznacza to, że przedsiębiorcy, którzy nie osiągają takich obrotów, nie muszą płacić podatku ani nawet składać deklaracji podatkowych w tym zakresie. Podatek spowoduje wzrost cen i zmniejszenie konkurencji, umocni pozycję najsilniejszych sieci handlowych i może się przyczynić do upadku sieci średniej wielkości. Podatek handlowy nie dotyczy sprzedaży przez internet.

* Połączenia do Wlk. Brytanii

Wraz z opuszczeniem UE przez Wielką Brytanię wzrosły ceny za usługi telekomunikacyjne. Od 1 stycznia w Orange Polska minuta połączenia do Wielkiej Brytanii kosztuje 4,94 zł, a minuta odebranego połączenia 2,02 zł. Wysłanie SMS-a wyniesie 1,51 zł, a 1 MB transmisji danych w roamingu będzie kosztował 31,76 zł. Podwyżki wprowadzą także pozostali operatorzy. 

* Samochody

W 2021 r. ceny nowych samochodów wzrosną średnio o ok. 10 proc. To skutek potężnych nakładów, jakie ponosi branża moto, aby sprostać rosnącym wymaganiom odnośnie do bezpieczeństwa pojazdów i ochrony klimatu. Głównym powodem są wymogi dotyczące emisji spalin oraz minimalnego wyposażenia pojazdów nakładane przez Unię Europejską w trosce o klimat i bezpieczeństwo na drogach. 

* Żywność 

Ceny żywności będą wprawdzie rosły, ale wolniej niż w 2020 r. Zdrożeją pieczywo i produkty zbożowe, mleko, mięso wieprzowe. Ceny warzyw i owoców powinny być stabilne. Mniej zapłacimy za jabłka, cebulę, ziemniaki. Według ekspertów mogą spaść o kilka procent ceny odzieży, obuwia i koszty transportu.

Horoskop na nowy rok. Sprawdź co cię czeka?
Najnowsze