Blisko 40 proc. frankowiczów planuje pozwać swój bank

i

Autor: shutterstock Blisko 40 proc. frankowiczów planuje pozwać swój bank

Chaos w sprawie frankowiczów. Z jednej strony ugody, z drugiej wezwania do zapłaty

2021-10-01 11:58

Frankowicze pozostają w beznadziejnej sytuacji. Jak podaje "Rzeczpospolita" banki skarżą frankowiczów. wysyłają im wezwania do zapłaty kwoty kredytu i opłaty za bezumowne korzystanie z kapitału w razie unieważnienia umowy. Z drugiej strony, jak podaje "Puls Biznesu" PKO BP staruje z ugodami frankowymi. Bank złoży frankowiczom ofertę przewalutowania kredytów.

"Instytucje rozsyłają sądzącym się z nimi kredytobiorcom wezwania do zapłaty i domagają się opłat za korzystanie z kapitału" - pisze piątkowa „Rzeczpospolita". Robią to nawet wtedy, gdy sprawy o kredyt są jeszcze w toku. Chcą w ten sposób uniknąć przedawnienia.

Kredytobiorcy skarżą się, że banki wysyłają im wezwania do zapłaty kwoty kredytu i opłaty za bezumowne korzystanie z kapitału w razie unieważnienia umowy. Dzieje się tak nie tylko w przypadku wyroków nieprawomocnych, ale nawet spraw, w których nie ma jeszcze orzeczenia w I instancji.

Ogromna waloryzacja rent i emerytur! To już potwierdzone [TABELA]

EKG 2021. Katarzyna Dzióba wiceprezydent Zabrza. Rozwój medycyny i start-upy to przyszłość Zabrza.

Chaos Frankowiczów trwa, ponieważ według informacji "Pulsu Biznesu" PKO BP staruje z ugodami frankowymi. Bank ma złożyć frankowiczom ofertę przewalutowania kredytów. "Prawdopodobnie inni pójdą w jego ślady" - podaje "PB".

Według informacji gazety, na poniedziałek bank zaplanował start programu przewalutowania portfela frankowego na kredyty złotowe, według metody zaproponowanej w grudniu ubiegłego roku przez przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego.

Sonda
Czy najbogatsi powinni płacić wyższy podatek?

Dziennik przypomina, że niemal rok temu przewodniczący KNF uznał, że sposób na rozwiązanie problemu frankowego bez udziału sądów z poparciem KNF to przewalutowanie hipotek CHF w porozumieniu z klientem i pod nadzorem urzędu.

Kredyty frankowe miałyby być potraktować tak, jakby zostały udzielone w złotych i były spłacane w polskiej walucie. Koszt operacji dla sektora, to ok. 40 mld zł.

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze