Abonament RTV

i

Autor: Shutterstock Abonament RTV

Chcesz zrezygnować z telewizji przez abonament RTV? Zapłacisz sporą karę!

2017-06-06 15:20

Wkrótce ustawa abonamentowa wejdzie w życie. Po zmianach widzowie, którzy podpisali umowę z dostawcą płatnej telewizji, mają zacząć łożyć na utrzymanie mediów publicznych. Abonenci, którzy będą próbowali ominąć nowe przepisy poprzez rezygnację z kablówki, muszą liczyć się z karami za wcześniejsze rozwiązanie umowy.

Kara za uciekanie przed abonamentem RTV?
W opinii Urzędu Ochrony Konkurencji i Konkurentów wejście ustawy abonamentowej w życie nie będzie stanowiło podstawy do rezygnacji z telewizji kablowej. Jak uznał UOKiK, „ustawa abonamentowa nie nakłada obowiązku zmiany regulaminu, tylko przekazanie danych" – informuje serwis media2.pl.

Zobacz też: Ile wyniesie abonament RTV w 2018 roku? KRRiT podjęła decyzję

Zapomnij o przedterminowym rozwiązaniu umowy z operatorem płatnej telewizji, jeżeli masz podpisaną umowę na czas określony, np. na 24 miesiące. Według UOKiK w takim przypadku usługodawca będzie mógł nałożyć na ciebie karę za wcześniejsze zerwanie umowy. W uprzywilejowanej pozycji są ci klienci, którzy podpisali umowy na czas nieokreślony. Oni będą mogli podziękować usługodawcy zgodnie z regulaminem, bez ponoszenia konsekwencji finansowych.

Patrz również: Abonament RTV. W Cyfrowym Polsacie opłaty poszłyby w górę nawet o jedną trzecią

Nowelizacja ustawy abonamentowej zakłada, że każdy właściciel odbiornika telewizyjnego lub radiowo-telewizyjnego powinien płacić abonament RTV w kwocie 22,70 zł miesięcznie, a właściciel radio – 7 zł miesięcznie. W przypadku płatności za dwa, trzy, sześć lub 12 miesięcy będzie można uzyskać bonifikatę (maksymalnie 8,40 zł lub 27,25 zł oszczędności w stosunku do płatności za jeden miesiąc). Nietrudno przewidzieć, że część społeczeństwa będzie szukała obejścia przepisów. Najprostszym sposobem może okazać się rezygnacja z dotychczasowej usługi i przestawienie się na naziemną telewizję cyfrową. Dobrym rozwiązaniem byłoby wykupienie dostępu do Netfliksa lub HBO GO, z których oferty można korzystać na urządzeniach mobilnych, bez konieczności posiadania telewizora.

Sprawdź także: Abonament RTV. Abolicja tylko dla wybranych!

Projekt wprowadzenia nowego abonamentu radiowo-telewizyjnego krytykują: zrzeszająca nadawców i operatorów sieci kablowych Izba Komunikacji Elektronicznej, ITI Neovision (operator nc+) i Cyfrowy Polsat. Propozycja zmian w opinii publicznej narusza prawo do prywatności. Sondaże wskazują, że większość Polaków nie chce, aby ich dane osobowe były udostępniane Poczcie Polskiej, a taki obowiązek nakłada na operatorów prywatnej telewizji ustawa abonamentowa, która zyskała już aprobatę Rady Ministrów.

Oprac. na podst. media2.pl, antyweb.pl, superbiz.se.pl

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze