Chcieli opłat za wniosek o odszkodowanie za komplikacje po szczepieniu. Senat wnosi poprawki

2021-12-15 14:42
Miały być obowiązkowe szczepienia trzech grup zawodowych. W rządzie nie ma ma to zgody
Autor: KAROLINA ADAMSKA/ EAST NEWS Miały być obowiązkowe szczepienia trzech grup zawodowych. W rządzie nie ma ma to zgody

Senacka komisja zdrowia w środę wniosła poprawkę do nowelizacji ustawy o funduszu kompensacyjnym. Znosi ona obowiązek uiszczania opłaty za złożenie wniosku o przyznanie świadczenia kompensacyjnego w razie wystąpienia niepożądanego odczynu poszczepiennego.

Senatorowie w środę zajęli się nowelizacją ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi oraz niektórych innych ustaw, zakładającą utworzenie funduszu kompensacyjnego dla osób, które z powodu niepożądanych odczynów poszczepiennych (NOP) trafią do szpitala na okres nie krótszy niż 14 dni lub doznają wstrząsu anafilaktycznego po szczepieniu i będą z tego powodu poddani obserwacji do 14 dni na oddziale szpitalnym, SOR lub izbę przyjęć.

Regulacja odnosi się do odczynów, które wystąpiły po szczepieniu przeciw COVID-19 od początku ich wykonywania, jak również po szczepieniach obowiązkowych przyjętych od 1 stycznia 2023 r.

Czytaj także: "Nie nazywajmy GÓ*A ambrozją". BUNT niezaszczepionych / KOMENTERY [WIDEO]

Senatorka Agnieszka Gorgoń-Komor (KO) zgłosiła w środę do nowelizacji poprawkę, którą zajęła się po południu senacka komisja zdrowia i ją poparła.

Nowy spot zachęcający do szczepienia na koronawirusa

Proponowana zmiana polega na zniesieniu obowiązku uiszczania opłaty za składany wniosek dotyczący przyznania świadczenia kompensacyjnego w przypadku wystąpienia niepożądanego odczynu poszczepiennego. Wcześniej, czyli 10 listopada członkowie komisji poparli poprawki zaproponowane przez senackie biuro legislacyjne.

Zdaniem legislatorów są podstawy do uznania, że "niezgodny z konstytucyjną zasadą równości" jest przepis różnicujący sytuację prawną osób zaszczepionych ze względu na rodzaj tego szczepienia (obowiązkowe lub zalecane) oraz ze względu na to, czy działanie niepożądane będące skutkiem tego szczepienia zostało lub nie zostało zamieszczone w charakterystyce produktu leczniczego.

Następna poprawka zmierza do zniesienia uwarunkowania wypłaty świadczenia od wystąpienia objawów wymienionych w charakterystyce produktu leczniczego. Jak wyjaśniał senacki legislator, podstawą kwalifikacji do wypłaty byłby w takim przypadku dokument wytworzony przez przedsiębiorcę, twórcę szczepionki, a powinno nią być "wykazanie związku przyczynowego między podaniem szczepionki a skutkiem w postaci wystąpienia określonego stanu chorobowego".

Kolejna przewiduje, że minister zdrowia w drodze rozporządzenia określi wzór wniosku o uzyskanie świadczenia kompensacyjnego. Zdaniem biura legislacyjnego niedopuszczalne konstytucyjnie jest to, aby Rzecznik Praw Pacjenta udostępniał na stronie swojego urzędu wzór wniosku z pominięciem ustalenia takiego wzoru przez ministra zdrowia.

Czytaj także: Fundusz kompensacyjny dla zaszczepionych. Wiadomo, kto dostanie pieniądze?

Nowelizacja, przyjęta przez Sejm 9 listopada, przewiduje, że złożenie wniosku o przyznanie świadczenia kompensacyjnego będzie podlegało opłacie w wysokości 200 zł, uiszczanej na rachunek bankowy Funduszu (opłata zostanie zwrócona w razie przyznania świadczenia).

Świadczenie będzie uzyskiwane w trybie postępowania administracyjnego zakończonego decyzją administracyjną Rzecznika Praw Pacjenta, po uzyskaniu w ramach tego postępowania opinii Zespołu ds. Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych. Termin na rozpatrzenie wniosku wyniesie dwa miesiące. Na decyzję wydaną przez Rzecznika będzie przysługiwać skarga do sądu administracyjnego.

Członków Zespołu powoływać będzie na pięć lat Rzecznik Praw Pacjenta, a w jego skład wejdzie co najmniej 6 specjalistów – lekarzy mających specjalizację w dziedzinie chorób zakaźnych, pediatrii, alergologii, neurologii, chirurgii, kardiologii i pulmonologii, przydatną w ocenie merytorycznej wniosków. Wynagrodzenie dla członków Zespołu oszacowano w 2022 r., podobnie jak w kolejnych latach, na 360 tys. zł, a koszt związany z obsługą postępowań i Funduszu przez Biuro Rzecznika Praw Pacjenta na 40 tys. zł.

Niezależnie też od uzyskanego świadczenia w ramach Funduszu, osoba, która zdecyduje się na złożenie pozwu o wypłatę zadośćuczynienia lub odszkodowania, w związku z wystąpieniem działań niepożądanych po szczepieniu, będzie miała prawo do dochodzenia swoich praw w postępowaniu sądowym.

Głosowanie nad nowelizacją zaplanowano na koniec posiedzenia Senatu, który obradować będzie do piątku włącznie.

Sonda
Czy zaszczepisz swoje dziecko w wieku 5 - 11 lat?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze