PKB 2022

i

Autor: Getty Images PKB 2022

Wzrost gospodarczy Polski

Coraz gorsze prognozy dla Polski. Goldman Sachs: PKB spadnie do 3,9 proc

2022-08-18 15:54

Analitycy banku Goldman Sachs obniżyli prognozę wzrostu gospodarczego dla Polski w 2022 roku do 3,9%. Według poprzedniej prognozy roczny wzrost miał wynieść 5,9 %.

Niższe prognozy wzrostu gospodarczego Polski

Z opublikowanego w środę szacunku flash GUS wynika, że produkt krajowy brutto w drugim kwartale br. wzrósł o 5,3 proc. rdr wobec wzrostu o 8,5 proc. rdr w pierwszym kwartale 2022 r. W ujęciu kwartał do kwartału PKB spadł o 2,3 proc. To "znacznie poniżej" prognoz Goldman Sachs i konsensu, które wynosiły odpowiednio 0,2 i -0,6 proc. kw/kw - odnotowali analitycy.

Goldman Sachs publikuje zrewidowane projekcje

Po publikacji danych przez urzędy statystyczne krajów CEE-4 (Polska, Węgry, Rumunia i Czechy) Goldman Sachs zrewidował swoje projekcje dotyczące wzrostu gospodarczego w bieżącym roku. "W wyniku danych za II kwartał, nasze prognozy rocznego wzrostu w 2022 r. wzrosły do +6,0 proc. dla Węgier (poprzednio: +5,4 proc., +7,1 proc. Rumunii (poprzednio: +5,7 proc.) i spadły do +3,9 proc. dla Polski (poprzednio: +5,9 proc.)" - poinformowali analitycy.

Iwona Duda, PKO BP, Pieniądze to nie wszystko

Analitycy Goldan Sachs o prognozach na drugą połowę roku

"W przyszłości spodziewamy się, że zaostrzenie globalnych warunków finansowych i spowolnienie popytu zewnętrznego będą miały wpływ na aktywność w drugiej połowie roku. Zanikające wsparcie ze strony normalizacji po pandemii powinno również działać jako czynnik moderujący wzrost w regionie CEE w pozostałej części roku" - prognozują analitycy Goldman Sachs.

Kolejne dane pod koniec sierpnia

"Zanikające wsparcie związane z normalizacją po pandemii również prawdopodobnie przyczyni się do umiarkowanego wzrostu w regionie CEE" - dodali.

Goldman Sachs zastrzegł, że "szacunki flash dla Polski (...) zawierają jedynie dane dotyczące wzrostu PKB w ujęciu nominalnym". Przypomniano, że dane dotyczące wydatków w ramach szacunków PKB zostaną opublikowane 31 sierpnia.

Sonda
Czy śledzisz prognozy analityków nt. gospodarki?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze