PKB 2022

i

Autor: Getty Images PKB 2022

Wzrost gospodarczy Polski

Coraz gorsze prognozy dla Polski. Goldman Sachs: PKB spadnie do 3,9 proc

2022-08-18 15:54

Analitycy banku Goldman Sachs obniżyli prognozę wzrostu gospodarczego dla Polski w 2022 roku do 3,9%. Według poprzedniej prognozy roczny wzrost miał wynieść 5,9 %.

Niższe prognozy wzrostu gospodarczego Polski

Z opublikowanego w środę szacunku flash GUS wynika, że produkt krajowy brutto w drugim kwartale br. wzrósł o 5,3 proc. rdr wobec wzrostu o 8,5 proc. rdr w pierwszym kwartale 2022 r. W ujęciu kwartał do kwartału PKB spadł o 2,3 proc. To "znacznie poniżej" prognoz Goldman Sachs i konsensu, które wynosiły odpowiednio 0,2 i -0,6 proc. kw/kw - odnotowali analitycy.

Goldman Sachs publikuje zrewidowane projekcje

Po publikacji danych przez urzędy statystyczne krajów CEE-4 (Polska, Węgry, Rumunia i Czechy) Goldman Sachs zrewidował swoje projekcje dotyczące wzrostu gospodarczego w bieżącym roku. "W wyniku danych za II kwartał, nasze prognozy rocznego wzrostu w 2022 r. wzrosły do +6,0 proc. dla Węgier (poprzednio: +5,4 proc., +7,1 proc. Rumunii (poprzednio: +5,7 proc.) i spadły do +3,9 proc. dla Polski (poprzednio: +5,9 proc.)" - poinformowali analitycy.

Iwona Duda, PKO BP, Pieniądze to nie wszystko

Analitycy Goldan Sachs o prognozach na drugą połowę roku

"W przyszłości spodziewamy się, że zaostrzenie globalnych warunków finansowych i spowolnienie popytu zewnętrznego będą miały wpływ na aktywność w drugiej połowie roku. Zanikające wsparcie ze strony normalizacji po pandemii powinno również działać jako czynnik moderujący wzrost w regionie CEE w pozostałej części roku" - prognozują analitycy Goldman Sachs.

Kolejne dane pod koniec sierpnia

"Zanikające wsparcie związane z normalizacją po pandemii również prawdopodobnie przyczyni się do umiarkowanego wzrostu w regionie CEE" - dodali.

Goldman Sachs zastrzegł, że "szacunki flash dla Polski (...) zawierają jedynie dane dotyczące wzrostu PKB w ujęciu nominalnym". Przypomniano, że dane dotyczące wydatków w ramach szacunków PKB zostaną opublikowane 31 sierpnia.

Sonda
Czy śledzisz prognozy analityków nt. gospodarki?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze