warszawa

i

Autor: getty images

Spadek PKB w Polsce

Polska z największym spadkiem PKB w Unii Europejskiej! Poza UE gorzej tylko w Rosji

2022-08-18 14:57

W Polsce spada PKB! Choć od lat mimo różnych perturbacji, nasza gospodarka wzrastała, to w drugim kwartale 2022 roku zaliczyliśmy największy spadek w Unii Europejskiej, wynoszący aż 2,3 punktów procentowych. W Europie poza UE gorszy wynik miała tylko Rosja, której PKB spadło o 4 punkty procentowe. Ostatni raz tak źle było w 2006 roku.

Polska z największym spadkiem PKB w Unii Europejskiej

W Polsce spada PKB! Jak wynika z najnowszych, niepełnych jeszcze danych Eurostatu, w II kwartale polskie Produkt Krajowy Brutto spadł o 2,3 proc. To najniższy wynik w Unii Europejskiej. Nad nami znalazły się Łotwa (-1,4 proc.), Litwa (-0,4 proc.), czy Portugalia (-0,2 proc.). Razem z Polską to jedyne kraje członkowskie UE, które zaliczyły spadek Produktu Krajowego Brutto.

Ponadto w Europie jeszcze dwa duże państwa spoza wspólnoty zaliczyły spadki. Są nimi Wielka Brytania z PKB niższym 0,1 p.p. oraz Rosja, z spadkiem PKB o 4 p.p. Warto jednak zaznaczyć, że brakuje danych na temat gospodarki Białorusi, czy Ukrainy.

Pieniądze to nie wszystko Przemysław Daca

Ostatni raz tak źle było w 2006 rokiem

Ostatnie miejsce w Unii Europejskiej pod kątem wzrostu PKB mieliśmy ostatnio w 2006 roku podczas rządów koalicji PIS-Samoobrona-LPR, gdy funkcję premiera pełnił Jarosław Kaczyński. Najgorszy wynik w Europie mieliśmy także za rządów koalicji AWS-UW i premiera Jerzego Buzka w pierwszym kwartale 2000 roku, oraz rok wcześniej pod rządami SLD-PSL z Włodzimierzem Cimoszewiczem jako szefem rządu.

SG Wzrost PKB w krajach Europejskich  w I kwartale 2022 roku

i

Autor: SE SG Wzrost PKB w krajach Europejskich w I kwartale 2022 roku

Czy Polska weszła już w recesję? PKB w skali roku jeszcze rośnie

Oczywiście warto zaznaczyć, że to wynik w stosunku kwartał do kwartału, tzn. nasze PKB wciąż rośnie w skali roku. W pierwszych trzech miesiącach 2022 roku polski Produkt Krajowy Brutto rósł o 8,5 proc. w skali r/r., a w porównaniu do poprzedniego kwartału o 2,5 proc. To jednak nie oznacza, że nie powinniśmy mieć powodów do obaw, co zauważyli analitycy mBanku.

Polski PKB spowolnił znacząco z 8,5% do 5,3% r/r (konsensus 6%). To potężne tąpnięcie w ujęciu odsezonowanym: -2,3% kw/kw. To z kolei znaczy, że strumień PKB w tym roku niemal stoi - pisze mBank Research.

Aby doszło do recesji z technicznego punktu widzenia, spadek PKB musiałby wynieść dwa kwartały z rzędu. Wygląda więc na to, że recesja realnie nam zagraża, a ekonomiści będą wyczekiwać wyników pod koniec III kwartału 2022 roku. 

Sonda
Kogo wolisz: Mateusza Morawieckiego czy Donalda Tuska?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze