Polska z największym spadkiem PKB w Unii Europejskiej
W Polsce spada PKB! Jak wynika z najnowszych, niepełnych jeszcze danych Eurostatu, w II kwartale polskie Produkt Krajowy Brutto spadł o 2,3 proc. To najniższy wynik w Unii Europejskiej. Nad nami znalazły się Łotwa (-1,4 proc.), Litwa (-0,4 proc.), czy Portugalia (-0,2 proc.). Razem z Polską to jedyne kraje członkowskie UE, które zaliczyły spadek Produktu Krajowego Brutto.
Ponadto w Europie jeszcze dwa duże państwa spoza wspólnoty zaliczyły spadki. Są nimi Wielka Brytania z PKB niższym 0,1 p.p. oraz Rosja, z spadkiem PKB o 4 p.p. Warto jednak zaznaczyć, że brakuje danych na temat gospodarki Białorusi, czy Ukrainy.
Ostatni raz tak źle było w 2006 rokiem
Ostatnie miejsce w Unii Europejskiej pod kątem wzrostu PKB mieliśmy ostatnio w 2006 roku podczas rządów koalicji PIS-Samoobrona-LPR, gdy funkcję premiera pełnił Jarosław Kaczyński. Najgorszy wynik w Europie mieliśmy także za rządów koalicji AWS-UW i premiera Jerzego Buzka w pierwszym kwartale 2000 roku, oraz rok wcześniej pod rządami SLD-PSL z Włodzimierzem Cimoszewiczem jako szefem rządu.
Czy Polska weszła już w recesję? PKB w skali roku jeszcze rośnie
Oczywiście warto zaznaczyć, że to wynik w stosunku kwartał do kwartału, tzn. nasze PKB wciąż rośnie w skali roku. W pierwszych trzech miesiącach 2022 roku polski Produkt Krajowy Brutto rósł o 8,5 proc. w skali r/r., a w porównaniu do poprzedniego kwartału o 2,5 proc. To jednak nie oznacza, że nie powinniśmy mieć powodów do obaw, co zauważyli analitycy mBanku.
- Polski PKB spowolnił znacząco z 8,5% do 5,3% r/r (konsensus 6%). To potężne tąpnięcie w ujęciu odsezonowanym: -2,3% kw/kw. To z kolei znaczy, że strumień PKB w tym roku niemal stoi - pisze mBank Research.
Aby doszło do recesji z technicznego punktu widzenia, spadek PKB musiałby wynieść dwa kwartały z rzędu. Wygląda więc na to, że recesja realnie nam zagraża, a ekonomiści będą wyczekiwać wyników pod koniec III kwartału 2022 roku.