SG FIRMY KTÓRE WYCOFAŁY SIĘ Z ROSJI

i

Autor: SE

Firmy masowo opuszczają rosyjski rynek. Sami sprawdźcie! Lista jest długa

2022-03-07 15:28

Wojna na Ukrainie wywołała potężną reakcję całego zachodniego świata. Rządzący zareagowali nakładając dotkliwe sankcje na Rosję. Na odcięcie się od agresora zdecydowały się także osoby prywatne. Zarówno konsumenci, którzy bojkotują rosyjskie produkty, jak i wielkie korporacje, które zdecydowały się o wycofaniu swoich filii z Rosji. Lista firm jest naprawdę długa. Bez usług wielu z nich, przeciętny Europejczyk nie wyobraża sobie codziennego życia.

Sankcje na Putina nie tylko ze strony polityków. Również prywatne firmy wychodzą z Rosji

Szerokim echem odbiło się tymczasowe zamknięcie sklepów w Rosji przez koncern LVMH (Louis Vuitton Moët Hennessy), właściciela luksusowych marek. Firma przekazała jeszcze 5 mln euro na wsparcie Międzynarodowego Czerwonego Krzyża. Swoje sklepy zamknęła także ekskluzywna firma Hermes. Ich odejście poważnie zaboli rosyjską klasę wyższą, ale nie tylko oni odczują "prywatne sankcje".

Dla nas te usługi to codzienność. Wielkie firmy wycofują się z Rosji

Dostanie się również klasie średniej, jak i niższej. Sporą zaletą globalnej gospodarki jest dostęp do dóbr z zagranicy i międzynarodowych korporacji, dzięki czemu większość ludzi na świecie może komunikować się przez Facebooka, czy Twittera. Tak samo, jak miliony osób słucha muzyki przez portal streamingowy Spotify. Co jednak, jeśli te firmy wycofają się z jednego kraju?

Hakerzy uderzają w Rosję

Facebook, czy Twitter same zostały zablokowane w Rosji. Tik Tok zawiesił transmisje na żywo i udostępnianie treści dla rosyjskich użytkowników. Z kolei Spotify uniemożliwił płacenie za usługi rosyjskimi kartami płatniczymi. Poza sieciowymi usługami zrezygnowały także firmy z branży motoryzacyjne. Toyota zrezygnowała z produkcji i importu aut w Rosji. Mercedes, Volvo i Jaguar odmówili dostaw samochodów, a BMW wstrzymało sprzedaż. Z działania w Rosji zrezygnowały też popularne marki odzieżowe, takie jak H&M, czy Zara. 

Listę firm, które wycofały się z Rosji prezentujemy w poniższej galerii

Rosja odcięta kulturowo i promocyjnie

Poza wymienionymi wyżej firmami, warto wspomnieć jeszcze o kilku ograniczeniach, na które odcinają Rosję również pod kątem kulturowym i promocyjnym. Władze festiwalu Eurowizja wykluczyły Rosję, Festiwal w Cannes zdecydował, że nie przyjmie rosyjskiej delegacji, wytwórnia Paramount wycofała filmy z rosyjskich kin, a Sony Pictures wstrzymało premiery kinowe. Do tego FIFA wykluczyła reprezentację Rosji z rozgrywek międzynarodowych. Ponadto narodowa Liga Hokeja NHL zawiesiła rozgrywanie meczy na rosyjskiej ziemi, oraz zerwała kontrakty z rosyjskimi sponsorami. Wygląda więc na to, że wschodnie mocarstwo jest odcinane od Zachodu, na niemal każdym możliwym polu.

Najnowsze