Prezydent Rosji Vladimir Putin

i

Autor: PAP/EPA/ALEXEI NIKOLSKY / KREMLIN POOL / SPUTNIK / POOL Prezydent Rosji Vladimir Putin

Cały świat uderza w Rosję! Podsumowaliśmy wszystkie sankcje

2022-02-28 16:21

Wojna na Ukrainie wywołała reakcję całego świata, który zaczął nakładać sankcję na Federację Rosyjska. Zachód liczy na to, że Władimir Putin widać skutki gospodarcze, zdecyduje się wycofać wojska, lub skończą mu się pieniądze, na finansowanie konfliktu. Do tego czasu zebrało się sporo ograniczeń dla rosyjskiej gospodarki, choćby ze strony Unii Europejskiej, Wielkiej Brytanii, czy USA. Podsumowaliśmy je poniżej.

Sankcje na Rosję. Zablokowany SWIFT i banki

USA, Wielka Brytania, Unia Europejska i Kanada ogłosiły od soboty blokadę międzynarodowego systemu płatniczego SWIFT. Skutkiem sankcji będzie odcięcie wielu płatników od systemów bankowych, co szczególnie uderzy w rosyjski import i eksport. Transakcje mają być ograniczone także przez Europejski Bank Centralny. W ten sposób wschodnie mocarstwo zostanie odłączone od międzynarodowego systemu finansowego. Systemu SWIFT używa ponad 11 tys. instytucji finansowych w ponad 200 krajach.

Ponadto Stany Zjednoczone i Wielka Brytania ogłosiły restrykcje uderzające w aktywa Sberbank i VTB Bank, dwóch największych banków w Rosji. Waszyngton dodał VTB, Otkritie, Novikombank i Sovcombank na specjalną listę, która wyrzuciła powyższe instytucje z amerykańskiego systemu finansowego i zamroziła ich amerykańskie aktywa. Według danych rosyjskiego banku centralnego zagraniczne aktywa Rosji są warte 200 miliardów dolarów, a zadłużenie 134,5 miliardów. 

Protest pod ambasadą Rosji w Warszawie

Sankcje na Rosję. Zablokowanie obligacji

Wielka Brytania ogłosiła również, że zablokuje inwestowanie w rosyjskie obligacje skarbu państwa w Londynie. W 2020 roku ich wartość wyniosła 4,1 miliarda funtów. Unia Europejska zabroniła z kolei europejskim inwestorom, inwestowania w spółki powiązane z rosyjskimi obligacjami. Amerykanie do tej pory nie mogli kupować rosyjskich obligacji, a od 1 marca nie będą mogli kupować ich nawet z drugiej ręki. Podobne decyzje podjęła m.in. Japonia (też wykluczając Rosję ze SWIFT).

Sankcje na Rosję. Osoby fizyczne

USA, Wielka Brytania i Unia Europejska nałożyła sankcje także na oligarchów, poprzez zamrożenie ich aktywów, oraz nakładając zakazy podróży. Brytyjczycy objęli sankcjami ponad 100 osób, w tym prezesów rosyjkisch banków, a także Kirilla Shamalova, byłego zięcia Putina, czy prezesa rosyjskiego United Aircraft Yury'ego Slyusara. Wielka Brytania nałożyła również limit depozytów dla Rosjan do 50 tys. funtów.

Z kolei osoby objęte sankcjami USA to Sergei Ivanow (CEO państwowej firmy mającej kopalnie diamnetów, Alrosy), Andrey Patrushev (prezes gazowego giganta, Gazpromu) i Ivan Sechin zwiazązany ze spółką Rosneft. Prezydent Biden przyznał, że rozważa nałożenie prywatnych sankcji na samego Władimira Putina, aby wykluczyć go politycznie.

UE nałożyła sankcję na szefa MSZ Rosji Sergieja Ławrowa i samego Władimira Putina. Unia Europejska nałożyła również sankcje na pięć osób związanych z wyborami w sprawie aneksji Krymu. Zapowiedziano również wpisanie na "czarną listę" wszystkich parlamentarzystów, którzy uznają niepodległość prorosyjskich republik separatystycznych na wschodzie Ukrainy (republiki Ługańskiej i Donieckiej). Ponadto zablokowane podróże z w/w regionów. 

Sankcje na Rosję. Nord Stream i energetyka

Unia Europejska oraz USA nałożyły już sankcje na rosyjskie spółki energetyczne i militarne, w tym na Gazprom, Lukoil, Rosneft, Surguneftegaz. Ograniczenia dotyczą importu/eksportu oraz pozyskiwania inwestorów. Co więcej, sankcje mogą być jeszcze zaostrzane. Co więcej, Unia Europejska i Niemcy zdecydowały się na wstrzymanie certyfikacji Nord Stream 2, gazociągu z Rosji do Niemiec.

Sonda
Czy sankcje pomogą zatrzymać działania W. Putina?

Sankcję na Rosję. Technologia

Unia Europejska zdecydowała się odciąć Rosję od technologii w kluczowych obszarach, m.in. w zaawansowanych technologicznie komponentach, jak i w oprogramowaniu. USA zablokowało eksport części do półprzewodników, komputerów, telekomunikacji, oraz laserów i sensorów używanych w celach militarnych.

Ponadto większość samolotów jest budowanych w UE, USA i Kanadzie. Sankcje uderzają więc w rosyjskie linie lotnicze. Reuters wskazuje, że podobne sankcje były nałożone na ZSRR w czasie zimnej wojny, co utrzymywało republiki radzieckie jako zacofane i mające problemy ze wzrostem ekonomicznym. 

Sankcje na Rosję. Zamknięta przestrzeń powietrzna

Unia Europejska zdecydowała się również na zamknięcie przestrzeni powietrznej dla Rosji (Polska podjęła te decyzję przed wspólnotą). Podobną decyzję rozważa również USA. Ponadto dyplomaci, rosyjscy urzędnicy i biznesmeni nie mogą korzystać z ułatwień wizowych do UE. 

Sankcje na Rosję. Szwajcaria mimo statusu neutralności nakłada sankcję na Rosję

Podobne sankcje nałożyła Szwajcaria, która przez długi czas pozostawała neutralna. Dzięki temu miała być "bezpieczną przystanią w Europie" dla rosyjskich oligarchów. Neutralne państwo zdecydowało się zamrozić aktywa osób i firm związanych z Rosją. Póki co nie dotyczą one jednak systemu SWIFT.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze