Kurs rubla runął

i

Autor: shutterstock Kurs rubla runął

Wojna na Ukrainie. Czy Rosja upadnie przez inwazję?

2022-02-28 13:46

Poniedziałkowy poranek (28 lutego 2022 r.) przynosi nową ekonomiczną rzeczywistość dla Rosji. Rosyjska giełda nie otworzyła się i nie wiadomo, czy dziś w ogóle do tego dojdzie. Kurs rubla runął. Wprowadzone w weekend sankcje mogą sparaliżować system bankowy i doprowadzić do głębokiej recesji kraju wraz z ryzykiem bankructwa. Bank centralny Rosji już reaguje desperacko podniesieniem wysokości stopy procentowej, z 9,5 proc. do 20 proc. - wylicza Daniel Kostecki, dyrektor polskiego oddziału Conotoxia Ltd.

Sytuacja Europy, uzależnionej od dostaw surowców z Rosji, zmagającej się z wysoką inflacją nie jest zbyt komfortowa. Dlatego istotne jest pytanie jakie będą sankcje odwetowe Putina i czy Chiny wesprą gospodarczo agresora.

Rosyjska gospodarka już ma rating kredytowy na poziomie śmieciowym w agencji S&P. W opinii analityków S&P przez sankcje Rosja może nie być w stanie obsługiwać swojego zadłużenia zagranicznego. Do tego aż 70 proc. tamtejszego sektora finansowego może być odcięte od międzynarodowych rynków - informuje Business Insider.

Kostecki uważa, że to na razie początek dalszych wydarzeń ekonomicznych i społecznych, które już wkrótce mogą wystąpić w Rosji w konsekwencji jej agresji na Ukrainę. Obecnie rubel już stracił prawie połowę swojej wartości w relacji do tego, ile był jeszcze wart w piątek po południu. Jak dodaje analityk rynki muszą obecnie ważyć, jakie kroki podejmie dalej Rosja w odwecie za nałożone sankcje.

Czytaj także: Wojna na Ukrainie: Biały Dom: w konsultacji z Niemcami zdecydowaliśmy, że Nord Stream 2 nie zostanie uruchomiony

Express Biedrzyckiej - Leszek Miller: Zachód nie ma innej broni niż sankcje

Obecnie nie ma mowy o odcięciu Europy od gazu, ropy czy zbóż, których Rosja jest głównym producentem na świecie. Tego typu działania mogłyby podnieść inflację w Europie i prowadzić w rezultacie do stagflacji. Rosja jednak musi sprzedawać gaz i ropę, ponieważ tylko w ten sposób może obecnie otrzymywać waluty obce, od których została odcięta - uspokaja Kostecki.

Dr Przemysław Kwiecień CFA główny ekonomista XTB, wskazuje, że jeżeli na to wszystko nałoży się jeszcze całkowite odcięcie Rosji od systemu finansowego SWIFT czekają nas dwa następstwa.

Czytaj także: Skandal! Niemcy z Rosjanami chcą ominąć sankcje i dokończyć Nord Stream 2

Po pierwsze, załamanie systemy bankowego w Rosji i prawdopodobnie zawieszenie wymienialności rubla, a być może także limity wypłat (nawet rubli) dla ludności. Będzie to mieć też wpływ na globalny system finansowy i choć w skali globalnych rynków jest on umiarkowany, niektóre instytucje (w Europie Societe Generale, Raiffaisen oraz Unicredit) mają sporą ekspozycję na rosyjskie aktywa. Drugą konsekwencją może być dalszy wzrost cen surowców, a przez to inflacji. Jeśli rosyjskie firmy nie będą otrzymywać płatności, trudno jest oczekiwać, aby wysyłały swoje surowce - twierdzi ekonomista z XTB.

I dodaje, na samym rynku ropy oznacza to minimum 2 miliony baryłek dziennie. Takiej ilości nie da się szybko pozyskać z innych źródeł bez istotnego wpływu na cenę. Jak na razie reakcja na rynku ropy jest zadziwiająco mała, co oznacza, że albo odcięcie od SWIFT nie będzie kompletne, albo rynek jeszcze nie zdążył zareagować na to, co nieuchronne - uważa Kwiecień.

Dziś również ma być ogłoszona imienna lista oligarchów i biznesmenów objętych sankcjami. Tu jednak UE i USA ma niezwykle trudny dylemat prawny, ze względu na obowiązujący na terenie Europy program złotych wiz zamiennie zwanych złotymi paszportami. W skrócie polega to na tym, że po spełnieniu określonych warunków np. inwestycji bądź kupna nieruchomości rzędu pół miliona euro, taka osoba otrzymuje obywatelstwo danego kraju. Trudno zatem sobie wyobrazić konfiskatę lub zamrożenie aktywów takiej osoby, która oficjalnie jest obywatelem UE. Przykładem jest tu Roman Abramowicz, który posiada zarówno obywatelstwo izraelskie jak i portugalskie.

Business Insider zwraca uwagę na fakt, iż niezwykle istotna w tej chwili będzie postawa Chin. Jeśli wesprą gospodarczo Putina, sankcje nie będą dotkliwe. Jeżeli odwrócą się od agresora, może to oznaczać krach gospodarczy Rosji i koniec Putina.

Sonda
Czy sankcje pomogą zatrzymać działania W. Putina?
Najnowsze