Giełda Papierów Wartościowych

i

Autor: Stanisław Kowalczuk

Kryzys gospodarczy

Dane GUS rozczarowują: niższy wzrost PKB zwiastuje poważne problemy dla polskiej gospodarki. Przed nami ostre hamowanie

2022-08-17 11:03

Produkt Krajowy Brutto w II kwartale 2022 roku wzrósł o 5,3 proc. rdr wobec wzrostu o 8,5 proc. rdr w I kw. 2022 r. - wynika z flash szacunku GUS. W ujęciu kwartał do kwartału PKB spadł w II kw. o 2,3 proc. Ekonomiści ankietowani przez PAP Biznes oczekiwali, że w II kw. 2022 r. PKB wzrósł o 6,0 proc. rdr. Pełne dane o PKB w II kw. GUS poda 31 sierpnia.

Nadchodzi spowolnienie gospodarcze w Polsce

Wyniki gospodarcze w drugim kwartale dalej były silne, ale druga połowa roku przyniesie spowolnienie - oceniają ekonomiści Polskiego Instytutu Ekonomicznego w komentarzu do danych GUS. Zdaniem PIE wzrost gospodarczy w całym 2022 roku nieco przekroczy 4,5 proc. Z opublikowanego w środę szacunku flash GUS wynika, że produkt krajowy brutto w drugim kwartale br. wzrósł o 5,3 proc. rdr wobec wzrostu o 8,5 proc. rdr w pierwszym kwartale 2022 r. W ujęciu kwartał do kwartału PKB spadł w II kw. o 2,3 proc.

Dynamika PKB w Polsce słabsza od oczekiwań

W swoim komentarzu Polski Instytut Ekonomiczny przyznał, że opublikowany przez GUS wynik był słabszy od mediany prognoz rynkowych (6 proc.). Zwrócił też uwagę, że spowolnienie związane jest z niższym wzrostem wydatków konsumenckich, a tempo wzrostu inwestycji pozostało zbliżone do ubiegłego kwartału. "Wyniki gospodarcze wciąż podwyższało akumulowanie zapasów przez przedsiębiorstwa – prawdopodobnie jednak to ostatni taki kwartał" - wskazali analitycy.

Szykuje się duży spadek PKB. GUS dostarczy złe informacje o stanie polskiej gospodarki?

Zdaniem ekonomistów PIE wyniki gospodarcze w II kw. dalej były silne, jednak druga połowa roku przyniesie spowolnienie. "Łączne tempo wzrostu w 2022 roku będzie wysokie na tle Unii Europejskiej" - przewidują ekonomiści.

W ich opinii kolejne kwartały przyniosą wyraźne spowolnienie – spodziewają się, że wyniki w III kw. będą zbliżone do 3 proc. Jak podali, miesięczne informacje wskazują, że stosunkowo dobrze radzi sobie przemysł. Niemniej obserwuje się - jak zauważyli - wyraźne spowolnienie w budownictwie oraz stagnację w handlu.

Mariusz Zielonka ekspert ekonomiczny z Konfederacji Lewiatan, uważa że  mamy do czynienia z dość poważnym spadkiem PKB w ujęciu kwartalnym. Jak dodaje widoczne jest już w gospodarce hamowanie konsumpcji oraz zmniejszona liczba nowych zamówień dla przemysłu, a to w konsekwencji pozwala firmom oszczędzać na zapasach. 

- Prognozujemy, że wzrost gospodarczy w całym 2022 roku nieco przekroczy 4,5 proc. To dobry wynik na tle państw Unii Europejskiej  - podali analitycy. Zwrócili uwagę, że Komisja Europejska szacuje, iż Polska znajdzie się wśród pięciu najszybciej rozwijających się gospodarek we Wspólnocie.

-PKB z kwartału na kwartał spadł o 2,3%. To może oznaczać, że RPP prawdopodobnie zaprzestanie zacieśniania polityki pieniężnej i utrzyma stopy procentowe na poziomie 6,5%. Po drugie, że w kolejnym kwartale będziemy obserwować jeszcze poważniejsze spowolnienie, mogące zatrzymać wzrost PKB przy okolicach 1,5 proc.-podsumowuje ekonomista z Konfederacji Lewiatan. Wstępny szacunek produktu krajowego brutto w II kw. tego roku GUS opublikuje 31 sierpnia. 

Sonda
Czy obawiasz się kryzysu gospodarczego?
Minister finansów ujawnia: "W 2023 roku inflacja powinna być wyraźnie niższa"
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze