Nadchodzi spowolnienie gospodarcze w Polsce
Wyniki gospodarcze w drugim kwartale dalej były silne, ale druga połowa roku przyniesie spowolnienie - oceniają ekonomiści Polskiego Instytutu Ekonomicznego w komentarzu do danych GUS. Zdaniem PIE wzrost gospodarczy w całym 2022 roku nieco przekroczy 4,5 proc. Z opublikowanego w środę szacunku flash GUS wynika, że produkt krajowy brutto w drugim kwartale br. wzrósł o 5,3 proc. rdr wobec wzrostu o 8,5 proc. rdr w pierwszym kwartale 2022 r. W ujęciu kwartał do kwartału PKB spadł w II kw. o 2,3 proc.
Dynamika PKB w Polsce słabsza od oczekiwań
W swoim komentarzu Polski Instytut Ekonomiczny przyznał, że opublikowany przez GUS wynik był słabszy od mediany prognoz rynkowych (6 proc.). Zwrócił też uwagę, że spowolnienie związane jest z niższym wzrostem wydatków konsumenckich, a tempo wzrostu inwestycji pozostało zbliżone do ubiegłego kwartału. "Wyniki gospodarcze wciąż podwyższało akumulowanie zapasów przez przedsiębiorstwa – prawdopodobnie jednak to ostatni taki kwartał" - wskazali analitycy.
Szykuje się duży spadek PKB. GUS dostarczy złe informacje o stanie polskiej gospodarki?
Zdaniem ekonomistów PIE wyniki gospodarcze w II kw. dalej były silne, jednak druga połowa roku przyniesie spowolnienie. "Łączne tempo wzrostu w 2022 roku będzie wysokie na tle Unii Europejskiej" - przewidują ekonomiści.
W ich opinii kolejne kwartały przyniosą wyraźne spowolnienie – spodziewają się, że wyniki w III kw. będą zbliżone do 3 proc. Jak podali, miesięczne informacje wskazują, że stosunkowo dobrze radzi sobie przemysł. Niemniej obserwuje się - jak zauważyli - wyraźne spowolnienie w budownictwie oraz stagnację w handlu.
Mariusz Zielonka ekspert ekonomiczny z Konfederacji Lewiatan, uważa że mamy do czynienia z dość poważnym spadkiem PKB w ujęciu kwartalnym. Jak dodaje widoczne jest już w gospodarce hamowanie konsumpcji oraz zmniejszona liczba nowych zamówień dla przemysłu, a to w konsekwencji pozwala firmom oszczędzać na zapasach.
- Prognozujemy, że wzrost gospodarczy w całym 2022 roku nieco przekroczy 4,5 proc. To dobry wynik na tle państw Unii Europejskiej - podali analitycy. Zwrócili uwagę, że Komisja Europejska szacuje, iż Polska znajdzie się wśród pięciu najszybciej rozwijających się gospodarek we Wspólnocie.
-PKB z kwartału na kwartał spadł o 2,3%. To może oznaczać, że RPP prawdopodobnie zaprzestanie zacieśniania polityki pieniężnej i utrzyma stopy procentowe na poziomie 6,5%. Po drugie, że w kolejnym kwartale będziemy obserwować jeszcze poważniejsze spowolnienie, mogące zatrzymać wzrost PKB przy okolicach 1,5 proc.-podsumowuje ekonomista z Konfederacji Lewiatan. Wstępny szacunek produktu krajowego brutto w II kw. tego roku GUS opublikuje 31 sierpnia.