złotówki monety PLN

i

Autor: Shutterstock

Czarny scenariusz NBP. Inflacja wzrośnie do 18,8 proc. Kiedy szczyt inflacji w Polsce?

2022-07-12 11:12

Narodowy Bank Polski zakłada w swojej projekcji, że inflacja w roku 2022 wyniesie 14,2%. Rok później ma być nieco niższa - choć wciąż dwucyfrowa - i wynosić 12,3%. W 2024 roku jej wartość przewidywana jest na 4,1 %. Szczyt inflacji ma wynosić aż 18,8%! Kiedy nastąpi szczyt inflacji w Polsce?

Prognozy inflacyjne - kiedy szczyt?

Jak podano w lipcowym raporcie o inflacji, centralna ścieżka projekcji inflacji zakłada, że inflacja bazowa (po wyłączeniu cen żywności i energii) wyniesie w tym roku 8,9 proc., w roku przyszłym spadnie do 7,5 proc., a w roku 2024 wyniesie 4,2 proc.

"Informacje i dane, które napłynęły po zamknięciu projekcji marcowej, przyczyniły się do podwyższenia prognozy inflacji CPI w latach 2022-2023, nie zmieniając jednocześnie istotnie przewidywań dla ostatniego roku projekcji" - podał NBP w opublikowanym we wtorek raporcie.

Szczyt inflacji ma nastąpić w pierwszym kwartale przyszłego roku z CPI na poziomie 18,8 proc. - wynika z lipcowej projekcji Narodowego Banku Polskiego.

Sławomir Dudek – Pieniądze to nie wszystko. Inflacja

Czy inflacja obniży się w najbliższym czasie?

Według raportu, w latach 2023-2024 inflacja CPI obniży się, jednak niemal do końca horyzontu projekcji nie powróci do przedziału odchyleń od celu inflacyjnego NBP określonego jako 2,5 proc. +/- 1 pkt proc.

"Za stopniowym obniżaniem się inflacji przemawia spowolnienie wzrostu łącznego popytu w gospodarce, ograniczenie presji kosztowej ze strony rynku pracy, założone stopniowe obniżanie się cen surowców na rynkach światowych oraz ustępowanie cenowych efektów napięć w sieciach dostaw" - dodano.

W raporcie wyjaśniono, że projekcja inflacji i PKB została sporządzona z uwzględnieniem danych dostępnych do 22 czerwca 2022 r.

Sonda
Dodatek osłonowy to dobry pomysł na walkę z inflacją?
Listen to "Przed nami skromne wakacje. Co czwarta osoba spędzi je w domu." on Spreaker.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze