Emerytury 2021

i

Autor: Shutterstock Emerytury 2021

Koronawirus w Polsce: Seniorzy mają zostać w domu! Czy będą kary? [NOWE OBOSTRZENIA]

2020-10-23 12:31

Premier Mateusz Morawieckie zaapelował dziś do seniorów, aby nie wychodzili z domu. Osobom powyżej 70 roku życia pomagać ma Korpus Wsparcia Seniorów. Emeryci mogą zamówić potrzebne środki do życia dzwoniąc na uruchomioną infolinię. Produkty będą dostarczone przez harcerzy lub wojskowych za pośrednictwem ośrodków opieki społecznej.

Seniorzy zostaną zamknięci w domu. Aby powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa, premier przedstawił plan wprowadzenia nowych obostrzeń. Co to oznacza dla najstarszych i najbardziej zagrożonych chorobą Polaków?

ZOBACZ TAKŻE: Koronawirus i lockdown. Zamknięte szkoły. Nowe zasiłki opiekuńcze dla rodziców uczniów?

  • Będą obowiązywały ograniczenia przemieszczania się seniorów powyżej 70. roku życia, z wyłączeniem wykonywania czynności zawodowych, zaspokojenia niezbędnych potrzeb życiowych, sprawowania lub uczestniczenia w wydarzeniach kultu religijnego
  • Uruchomiony zostanie program Korpus Wsparcia Seniorów
  • Apeluje się o nieprzemieszczanie się i pozostanie w domach dotyczy wszystkich niepracujących seniorów powyżej 70. roku życia

Podczas izolacji rząd przypomina, aby stosować zasadę DDMA+W, czyli:

  • Dystans
  • Dezynfekcja
  • Maseczka
  • Aplikacja STOP COVID – ProteGO Safe
  • Wietrzenie

Mateusz Morawiecki na konferencji o nowych obostrzeniach zaapelował do najstarszych Polaków, aby pozostali w domach. – Nasi ojcowie, mamy, babcie najgorzej przechodzą zakażenie koronawirusem. Dlatego proszę, aby zostali w domach. Nie będą pozbawieni wsparcia. Uruchomiliśmy dla nich Korpus Wsparcia Seniora złożony m.in. z harcerzy i wojskowych – powiedział premier.|

– W obostrzeniach dla seniorów chodzi też o ograniczenie odwiedzin, aby młodzi nie przenosili zakażenie na osoby starsze. Jeśli ktoś odwiedza babcię lub dziadka, to niech zrobi to krótko i na dystans – dodał prof. Andrzej Horban, doradca rząd ds. walki z epidemią koronawirusa.

– Zależy nam na zdrowiu i bezpieczeństwie osób starszych. Dzięki nowemu programowi i naszym wspólnym działaniom jesteśmy w stanie zapewnić im odpowiednie wsparcie w tym trudnym czasie – mówiła z kolei minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Super Raport 22.10 (Goście: Marcin Kierwiński - PO oraz Katarzyna Kotula - posłanka Lewicy i liderka Ogólnopolskiego Strajku Kobiet)

W ramach działań korpusu uruchomiona została infolinia dla seniorów (22 505 11 11). Dzwoniąc na nią można zamówić potrzebne produkty do domu. – Konsultant na infolinii zbierze informacje, które będą przekazywane do ośrodków opieki społecznej. – Pracownik ośrodka zadzwoni do seniora, zweryfikuje zgłoszenie i ustali wszystkie szczegóły związane z udzieleniem pomocy i tego, kto dostarczy niezbędne produkty. Seniorzy uzyskają niezbędną pomoc w czasie pandemii, bez konieczności wychodzenia z domu – powiedziała Maląg. - Pomoc skierowana jest przede wszystkim do osób w wieku powyżej 70. roku życia. Takie zostały przyjęte założenia. Jednak w szczególnych przypadkach pomoc otrzymają również młodsi seniorzy – podkreśliła minister Maląg.

– Poprzez szerokie zaangażowanie organizacji, wolontariuszy, harcerzy, Wojsk Obrony Terytorialnej czy wojsk operacyjnych będziemy chcieli uruchomić natychmiast, by zachęcić wszystkich seniorów w szczególności powyżej 70. roku życia do pozostanie w domach – powiedział szef rządu.

Jak zaznaczył, 70 proc. osób, które umierają na COVIS-9 to osoby powyżej 70 roku życia. – Nasze działania musza być zdecydowane. Seniorzy bardzo proszę zostańcie w domach – apelował Morawiecki.

Wolontariusze zainteresowani udzieleniem pomocy seniorom mogą zgłosić się przez internet wypełniając ankietę na stronie www.wspierajseniora.pl lub osobiście zgłaszając się do lokalnego ośrodka pomocy.

– Dzisiaj każda para rąk jest na wagę złota. Dlatego te osoby, które chcą pomóc seniorom, na przykład dostarczając im zakupy, zachęcam do tego, aby zgłaszały się do udziału w programie – mówi Marlena Maląg.

To zadanie realizowane będzie przez gminy, przy współpracy z organizacjami pozarządowymi i wolontariuszami, którzy  zajmują ważne miejsce w założeniach Korpusu. To oni właśnie dostarczą zakupy seniorom, ale tez pomogą w obowiązkach domowych czy po prostu porozmawiają z osobą starszą.

Z kolei zadaniem gminy będzie prowadzenie rejestru seniorów, którzy zdecydowali się na pozostanie w domu i potrzebują wsparcia wolontariuszy. W pomoc włączy się również Ochotnicza Straż Pożarna, Wojska Obrony Terytorialnej i harcerze.

Rząd nie przewidział kar dla seniorów, którzy pomimo apelu o pozostanie w domach, będą opuszczali miejsce zamieszkania. – To nie nakaz, tylko zalecenie, prośba. A my zabezpieczymy seniorów – wyjaśniła minister Maląg. Premier Morawiecki zapowiedział, że w ramach nowych obostrzeń zamknięte zostaną wszystkie sanatoria i uzdrowiska.

Źródło: PAP, MRPiPS

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze