Kraków po raz kolejny na podium. Niestety chodzi o zanieczyszczone powietrze

i

Autor: canva.com Kraków po raz kolejny na podium. Niestety chodzi o zanieczyszczone powietrze

Program "Czyste powietrze"

Czyste powietrze w nowym wydaniu. Zmiany ułatwią dostęp do pieniędzy

2022-12-05 11:05

Sztandarowy program rządu "Czyste powietrze" czeka nowe otwarcie. Procedury mają być prostsze - podała w poniedziałek "Rzeczpospolita".

Program "Czyste powietrze". Będą zmiany

"Jak alarmowaliśmy wielokrotnie na naszych łamach – ostatni raz ledwie tydzień temu – program +Czyste powietrze+ w swojej dotychczasowej postaci okazał się mało skuteczny w poprawie jakości powietrza. Okazuje się, że presja i argumenty odnoszą skutek: jak dowiaduje się +Rzeczpospolita+, rząd planuje restart programu" - czytamy w dzienniku.

W artykule poinformowano, że "zwiększone zostanie finansowanie nie tylko na wymianę pieców węglowych, ale też docieplenie kilku milionów budynków jednorodzinnych. Przy okazji powinien się zmniejszyć popyt na węgiel, tej zimy towar deficytowy".

"Konferencja, na której resort klimatu i środowiska oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przedstawią zmiany, odbędzie się – jak wynika z naszych informacji – 14 grudnia" - poinformowano.

"Jak się dowiadujemy, podniesiony zostanie próg dochodowy uprawniający do skorzystania z programu – ze 100 tys. na 135 tys. zł rocznie. Zwiększone zostaną maksymalne kwoty dotacji – w związku z inflacją. Dla zamożniejszych pojawi się też „usprawniona” ścieżka kredytowa z częściową spłatą kapitału. Dotąd nie działało to dobrze: zawarto jedynie 3,2 tys. umów" - dodano.

Jak informuje "Rz", "program w nowej odsłonie ma oferować znacząco większe wsparcie na zwiększenie efektywności energetycznej budynku i zmniejszenie zużycia energii na cele ogrzewania domu do wartości nie większej niż 80 kWh/mkw. lub o minimum 40 proc. Jednocześnie wraz z wojewódzkimi oddziałami NFOŚiGW pracuje nad uproszczeniem procesu rozliczeń".

Sonda
Boisz się negatywnego wpływu smogu na zdrowie?
Pieniądze to nie wszystko - Dariusz Szymczycha

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze