wysypisko śmieci

i

Autor: pixabay.com

Kryzys energetyczny w Polsce

Polacy palą "czym popadnie". Śmieci do pieca zamiast do śmietnika? Są nowe dane

2022-11-29 12:04

We wtorkowej "Rzeczpospolitej" poruszono kwestię związaną z recyklingiem odpadów. Okazuje się, że zamiast wyrzucać śmieci - część ludzi zaczęła nimi palić. "Zamiast oddawać śmieci do recyklingu, zaczęliśmy nimi palić – to jedno z wytłumaczeń zjawiska, jakie od niedawna dostrzegają firmy zajmujące się zbiórką odpadów" - informuje "Rz".

Kryzys grzewczy. Czy śmieci trafiają do pieców zamiast na wysypiska?

Gazeta cytuje Jolantę Jankowską, regionalnego dyrektora Alba Region Południe, która mówi o obserwowanym w ostatnich miesiącach niepokojącym trendzie dotyczącym spadku ilości odpadów zbieranych selektywnie, a zwłaszcza takich, które mają odpowiednią wartość opałową.

Oddziały firmy Alba - informuje dziennik - zajmują się odbiorem odpadów m.in. w takich miastach jak Wrocław, Zabrze czy Wałbrzych. Według "Rzeczpospolitej" w innych częściach Polski widać jednak podobne zjawisko.

Polacy produkują coraz mniej odpadów

Potwierdzają to urzędnicy samorządowi oraz aktywiści zajmujący się walką ze smogiem.

"Część gmin donosi o tym, że ilość odpadów trafiających na wysypiska jest mniejsza niż w analogicznym okresie poprzedniego roku" – mówi Piotr Siergiej, rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego.

"Słyszymy też, że na przykład tzw. gabaryty trafiają rzadziej na wysypiska. Można podejrzewać, że te odpady będą spalane" – dodaje.

Zmniejszenie ilości śmieci odbieranych przez specjalistyczne firmy może mieć też inne wytłumaczenie. "Kryzys sprawił, że zaczęliśmy mniej kupować, a co za tym idzie, produkujemy też mniej odpadów" - zastrzega "Rzeczpospolita". 

Prezes PiS o kryzysie grzewczym. "Palić czym popadnie"

Podczas spotkania z mieszkańcami Nowego Targu prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński odniósł się do kwestii kryzysu energetycznego w Polsce oraz dostępności surowców opałowych. 

"Trzeba w tej chwili palić wszystkim, poza oponami czy podobnymi szkodliwymi rzeczami, bo Polska musi być ogrzana" - powiedział wówczas szef partii rządzącej.

Sonda
Czy kupiłeś/aś węgiel po preferencyjnej cenie?
Pieniądze to nie wszystko. Witold Orłowski
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze

Materiał sponsorowany