wysypisko śmieci

i

Autor: pixabay.com

Kryzys energetyczny w Polsce

Polacy palą "czym popadnie". Śmieci do pieca zamiast do śmietnika? Są nowe dane

2022-11-29 12:04

We wtorkowej "Rzeczpospolitej" poruszono kwestię związaną z recyklingiem odpadów. Okazuje się, że zamiast wyrzucać śmieci - część ludzi zaczęła nimi palić. "Zamiast oddawać śmieci do recyklingu, zaczęliśmy nimi palić – to jedno z wytłumaczeń zjawiska, jakie od niedawna dostrzegają firmy zajmujące się zbiórką odpadów" - informuje "Rz".

Kryzys grzewczy. Czy śmieci trafiają do pieców zamiast na wysypiska?

Gazeta cytuje Jolantę Jankowską, regionalnego dyrektora Alba Region Południe, która mówi o obserwowanym w ostatnich miesiącach niepokojącym trendzie dotyczącym spadku ilości odpadów zbieranych selektywnie, a zwłaszcza takich, które mają odpowiednią wartość opałową.

Oddziały firmy Alba - informuje dziennik - zajmują się odbiorem odpadów m.in. w takich miastach jak Wrocław, Zabrze czy Wałbrzych. Według "Rzeczpospolitej" w innych częściach Polski widać jednak podobne zjawisko.

Polacy produkują coraz mniej odpadów

Potwierdzają to urzędnicy samorządowi oraz aktywiści zajmujący się walką ze smogiem.

"Część gmin donosi o tym, że ilość odpadów trafiających na wysypiska jest mniejsza niż w analogicznym okresie poprzedniego roku" – mówi Piotr Siergiej, rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego.

"Słyszymy też, że na przykład tzw. gabaryty trafiają rzadziej na wysypiska. Można podejrzewać, że te odpady będą spalane" – dodaje.

Zmniejszenie ilości śmieci odbieranych przez specjalistyczne firmy może mieć też inne wytłumaczenie. "Kryzys sprawił, że zaczęliśmy mniej kupować, a co za tym idzie, produkujemy też mniej odpadów" - zastrzega "Rzeczpospolita". 

Prezes PiS o kryzysie grzewczym. "Palić czym popadnie"

Podczas spotkania z mieszkańcami Nowego Targu prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński odniósł się do kwestii kryzysu energetycznego w Polsce oraz dostępności surowców opałowych. 

"Trzeba w tej chwili palić wszystkim, poza oponami czy podobnymi szkodliwymi rzeczami, bo Polska musi być ogrzana" - powiedział wówczas szef partii rządzącej.

Sonda
Czy kupiłeś/aś węgiel po preferencyjnej cenie?
Pieniądze to nie wszystko. Witold Orłowski
Najnowsze