Ceny węgla w Polsce

Węgiel za 1400 zł za tonę? Szokujące niskie ceny na rządowej stronie

2022-10-19 14:13

Skorzystaliśmy ze strony rządowej cieplo.gov.pl i sprawdziliśmy, czy ceny opału podane na stronie są zgodne z rzeczywistością. Zwłaszcza że w dzisiejszych czasach cena 1400 zł może być dużym zaskoczeniem. Rzeczywiście tak jest, ale nie wszędzie. Oto co ustaliliśmy rozmawiając z pracownikami pod podanymi na stronie numerami telefonów.

Ceny węgla. We wtorek ekogroszek, a w środę miał

Pierwszy telefon wykonaliśmy do składu w województwie łódzkim, gdzie na początek spotkała nas niemiła niespodzianka. Pracownik poinformował nas, że cena 1400 zł jest aktualna, ale za miał torfowy w granulacie, w brykietach 1990 zł. Tego rodzaju opał ma 80 proc. wartości opałowej węgla dobrej jakości.

- Można torfem palić w każdym piecu oczywiście w zależności od tego do jakiego rodzaju opału jest przystosowany. Jeżeli mamy piec na ekogroszek to kupujemy granulat torfowy, jeśli nie, to kupujemy go w brykietach. Natomiast węgiel na składzie jest po 3450-3950 zł z Kazachstanu i Indonezji. Krajowego brak mówi sprzedawca, w rozmowie z Super Biznesem.

Infolinie niektórych kopalni nawet dzielą dni tygodnia na zapisy, na konkretny towar. W jednej z nich słyszymy ekogroszek we wtorek, a w środę miał.

Na składach jest drożej niż w kopalniach

Z kolei w KWK Staszic-Wujek należącym do grupy Polskiej Grupy Górniczej, Pani potwierdziła, że we wszystkich kopalniach z grupy PGG obowiązują te same ceny czyli 1420 zł za tonę ekogroszku i 1470 zł za tonę orzecha. - To jest polski węgiel i wydajemy na to certyfikat - zapewnia pracownica. Jak dodaje prywatneskłady mają wyższe ceny.

- Aktualnie mamy na składzie ok 240 t orzecha w kostce za 1470 zł, praktycznie do kupienia od ręki bo leży na składzie. Ekogroszek sprzedajemy po 1420 zł. Można przyjechać i kupić orzech za gotówkę - mówi nam pracownica. Jak przypomina, na jeden PESEL można kupić 2 t, tj. na jeden samochód. Jeśli przyjedzie Pan z osobą towarzyszącą drugim samochodem, możemy sprzedać kolejne 2 t. mówi.  Jak dodaje do 24 października ekogroszek jest już zarezerwowany, myślę że na początku listopada będzie już dostępny.

Dużo trudniejsza sytuacja jest w zakładach Lubelski Węgiel "Bogdanka". Na stronie cieplo.gov.pl jest oferowany orzech i ekogroszek. Cena to 1430 zł. za tonę. Jak mówi nam pracownica cena się zgadza, ale w tej chwili nie prowadzimy zapisów.

- Obecnie realizujemy wrześniowe zamówienia, a jeżeli zaczniemy je przyjmować być może w listopadzie to terminy odbioru opału mogą być grudzień - styczeń. Węgla nie ma, a ten co jest dowożony, sukcesywnie rozdzielamy wg. złożonych zamówień - mówi nam pracownica LW Bogdanka.

Sytuacja na składach jest różna

Jeżeli jednak na stronie zawęzimy nasze wyszukiwania do np. "węgiel gruby-luz" i do tego wybierzemy dowolne województwo np. warmińsko-mazurskie czy dolnośląskie to ceny już oscylują w granicach 3 tys. zł za tonę.

Z kolei przykładowo miał w kujawsko pomorskim zaczyna się od 1943 zł. Ale uwaga! Jak mówi właściciel sprzedaje po tej cenie całe łódki czyli 25 t wyłącznie dla szkół, wspólnot mieszkaniowych, dla gmin w całej Polsce.

- Mam 20 ton na składzie, sprzedaje po 2400 zł za tonę bez limitu. Jak Pan chce można przyjechać i 5 t zaraz kupić -- mówi nam sprzedawca w innym składzie w kuajwsko-pomorskim.

Sprawdziliśmy też ceny ekogroszku w lubelskim. Ceny średnio wahają się w okolicach od 3 tys. do 3800 zł. za ekogroszek konfekcjonowany. Jak nam wyjaśnia właściciel ten konfekcjonowany jest najlepszy ze względu na wysoką kaloryczność i mniejszą ilość popiołu, a przez to najdroższy.

- Mam już końcówkę towaru, sprzedaję bez limitu. Lepiej się pospieszyć - mówi nam właściciel składu.

W podkarpackim pytaliśmy o koks

Jak mówi nam właściciel nie ma problemu. - Przyjeżdżaj Pan i 3 tony,  i 25 ton mogę sprzedać. Cena to 3,5 tys. zł za tonę. W innym składzie ceny niewiele się różnią. Portal cieplo.gov.pl znalazł tylko 3 składy w województwie. Cena od 3150 zł do 3600 zł.

Węgiel z biedaszybów jest o wiele tańszy.
Sonda
Czy w zimie zabraknie nam opału?

Brakuje węgla? Ludzie będą palić, czym się da!

Posłuchaj staruszki, która ROZEBRAŁA STODOŁĘ, żeby mieć drewno na opał!

Listen to "ZAMARZNIEMY i będzie spokój z nami! Polacy z NAJBIEDNIEJSZEJ GMINY szykują się do ZIMY." on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze