Węgiel

i

Autor: Canva

Kryzys węglowy

Gminy nie chcą sprzedawać węgla, a mieszkańcy nie mają opału na zimę

2022-10-04 17:33

Czy Polacy będą mieli węgiel na zimę? Samorządy otrzymały od PGE ofertę zakupu importowanego węgla, jednak wiele z nich zwyczajnie nie chce odsprzedać go mieszkańcom.

Gminy nie sprzedadzą węgla? 

Jak podaje dziennik “Gazeta Prawna”, PGE na pytanie, czy samorządy są chętne, by odsprzedać mieszkańcom węgiel, nie udzieliło odpowiedzi. Podczas wtorkowej konferencji prezes firmy energetycznej wyznał, że na chwilę obecną kilkanaście samorządów wyraziło zgodę na sprzedaż węgla i pierwsza jego partia trafiła do Otwocka. - Z rozmów z kolegami wójtami, burmistrzami, prezydentami wynika raczej, że jest duża rezerwa, niechęć do tego, żeby zajmować się tym, co lepiej zrobią podmioty prywatne. Jeśli ten węgiel będzie na rynku, to oni go szybko rozwiozą i sprzedadzą, tylko żeby mogli go kupować na przyjaznych zasadach - mówi Grzegorz Cichy, burmistrz Proszowic i prezes Unii Miasteczek Polskich. Przekazał on, że oferta została przedstawiona wszystkim spółkom, jednak te nie chcą węgla odsprzedać.

Polacy zostaną bez węgla? Samorządy nie chcą go odsprzedać

Jak wskazują prawnicy, że gminy nie mają obowiązku sprzedaży węgla mieszkańcom. - Co prawda w ustawie o samorządzie gminnym mowa jest o tym, że zadania własne gminy obejmują w szczególności sprawy zaopatrzenia w energię elektryczną i cieplną, to jednak nie można tego utożsamiać ze sprzedażą węgla czy innych surowców energetycznych - podkreśla Maciej Kiełbus, partner w kancelarii prawnej Dr Krystian Ziemski & Partners w Poznaniu. Problem jest na tyle duży, że wielu mieszkańców obawia się, że podczas tegorocznej zimy pozostaną bez źródła ogrzewania. Spółki komunalne mogłyby de facto dokonać wpisu na listę pośredniczących podmiotów węglowych, ale podjęcie takiej działalności byłoby zwyczajnie sprzeczna z przepisami.

Sonda
Kupiłaś/eś węgiel na zimę?
Pieniądze to nie wszystko - Stanisław Szwed
Listen to "Tak oszczędzają Polacy. Siedzą W ZIMNIE, po ciemku i jedzą SUCHY chleb! Ludzie wyjdą na ULICE!" on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze