skład węgla

i

Autor: gettyimages Pierwsi Kwalifikowani Dostawcy Węgla rozpoczęli działalność 30 sierpnia

Kryzys węglowy

Tani węgiel za 1250 zł? Uważaj na te ogłoszenia!

2022-10-04 12:55

Węgla w Polsce brakuje, a nawet jeśli uda się go zdobyć, to jest bardzo drogi. Wysokie ceny węgla coraz częściej wykorzystują oszuści. Sprzedają oni podrabiany produkt lub dokonują fałszywych transakcji internetowych. Na ogłoszenia z Facebooka lub OLX trzeba bardzo uważać - podaje interia.pl. Przed zakupem opału sprawdź dokładnie ofertę i wiarygodność sprzedawcy.

Uważaj na oszustów - węgiel za 1250 zł?

Kryzys węglowy zachęcił oszustów do działania. W internecie pojawiają się oferty naciągaczy zachęcające  do zakupów niską ceną  węgla. Jak podaje interia.pl - na Facebooku działają grupy, na których pojawiają się pytania o zakup węgla, apele o pomoc czy poradę, a także ogłoszenia dotyczące sprzedaży. Użytkownicy ostrzegają się przed coraz to nowszymi sposobami oszustów wykorzystujących obecny kryzys. Pojawiają się oferty sprzedaży węgla za 1250 zł za tonę, podczas gdy cena na rynku osiągała 3 tys. zł. Przykładów działania naciągaczy jest wiele.

W połowie września jedna z mieszkanek Zawiercia (woj. śląskie) zamówiła węgiel od jednej z firm. Pracownicy przywieźli towar na jej posesję, rozładowali go na podwórku. Gdy spadł deszcz, okazało się, że w rzeczywistości kupiła ona pomalowane na czarno kamienie. Inny przykład  - w Tarnowskich Górach mężczyzna zamówił węgiel przez internet. Przelał pieniądze, towar miał zostać dostarczony w ciągu 10 dni. Po wykonaniu przelewu kontakt się urwał, numer telefonu firmy stał nie nieaktywny.  jak podaje interia.pl - firma CyberRescue, zajmująca się bezpieczeństwem sieci i sprzętu komputerowego, w ostatnich tygodniach każdego dnia otrzymuje kilkanaście, czasami kilkadziesiąt zapytań odnośnie oszustw związanych z węglem.

Oszustwa przy zakupie węgla - na co musisz uważać?

Polska Grupa Górnicza i policja apelują, by podczas zakupu opału uważać na naciągaczy. Szczególnie na wyjątkowo korzystne oferty przesyłane SMS-ami lub e-mailami. W sierpniu dochodziło do prób podszycia się pod stronę PGG. Klienci otrzymali wówczas SMS-y z informacją o dostępnym węglu oraz link do podrobionej strony, a PGG nie wysyła do klientów e-sklepu wiadomości w formie SMS. Wszystkie komunikaty są zamieszczane w aktualnościach sklepu. Zakupu węgla  dokonuj tylko ze sprawdzonych miejsc, polegaj tylko na zweryfikowanych serwisach sprzedających węgiel - takich jak oficjalny sklep PGG. Jeśli nie chcemy jednak decydować się na zakup w sklepie PGG, tylko w jednym z lokalnych składów opału, kupujmy  tam, gdzie sprzedawcy zgadzają się na płatność za pobraniem i nie zgadzajmy się na płatność z góry. Każdy przypadek podejrzanej oferty sprzedaży opału w sieci warto zgłaszać - choćby do CyberRescue czy do zespołu CSIRT NASK.

Nowe metody oszustów - tym razem ... węgiel

i

Autor: KWP Katowice
Sonda
Kupiłaś/eś węgiel na zimę?
Pieniądze to nie wszystko - Piotr Maciążek
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze

Materiał sponsorowany