Węgiel

i

Autor: Węglokoks Spółka Węglokoks tworzy sieć hurtowni węgla

Taniej za granicą

Węgiel w Polsce już po 7000 zł za tonę. Polacy kupują go Czechach

2022-09-13 16:52

Polacy wciąż borykają się z wysokimi cenami za węgiel, jak i jego deficytem. Okazuje się, że tańsze ceny oferuje sąsiedni kraj – Czechy. Polscy klienci regularnie odwiedzają czeskie składy węgla. Za tonę ekogroszku trzeba tam zapłacić ok. 1000 zł (po przeliczeniu). Głównie jest to jednak opał z węgla brunatnego, który jest znacznie mniej ekologiczny.

Polacy kupują węgiel w Czechach

Właściciel jednego z czeskich składów węgla w miejscowości Nachod powiedział dziennikarzowi TVN24, że regularnie przyjeżdżają do niego klienci z Polski. Dziennie przybywa ok. 50-60 samochodów. Polacy w obawie przed brakiem węgla na zimę sprowadzają go z zagranicy i to za niższą cenę. Problem w tym, że niekiedy wybierają jakościowo gorszy surowiec, który jest mniej ekologiczny.

Forum w Karpaczu 2022: Marcin Chludziński

Tańszy węgiel w Czechach. Ile kosztuje?

Polacy decydują się na zakup węgla blisko granicy. Jednym z miast jest Nachod, o którym pisze portal TVN24. Reporter stacji spotkał tam klienta, który jak wyjaśnił, węgiel z Czech jest tańszy i bardziej dostępny niż w Polsce. W przeliczeniu na polską walutę, za tonę węgla brunatnego trzeba zapłacić ok. 1000 zł (5500 koron). Polacy coraz rzadziej zwracają uwagę na jakość surowca. Liczy się jedynie to, aby było czym ogrzać dom.

Tegoroczne ceny węgla biją rekordy. Cena tony węgla w Polsce wzrosła od ubiegłego roku z 1000 zł za tonę do 3000 zł, a nawet niekiedy do 7000 zł. Innym problemem jest deficyt surowca, bo polskie składy zostały prawie bez węgla.

Sonda
Czy rozumiesz, dlaczego węgiel jest obecnie tak drogi?

To będzie najgorsza zima od dziesięcioleci?

Czy zimą w Polsce zabraknie węgla? Posłuchaj podcastu i sprawdź prognozy!

Listen to "Zimą zabraknie opału? "Na zwiększenie krajowego wydobycia nie ma co liczyć" - Piotr Woźniak [Express Biedrzyckiej]" on Spreaker.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze