Górnicy KWKP Pniówek

i

Autor: facebook/KWKPniowek

Przywileje górnicze

Bulwersujące przywileje górnicze! Mają węgiel za darmo, dostaną 3 tys. zł dodatku

2022-09-15 15:23

Górnicy, którzy mają prawo do darmowego węgla lub ekwiwalentu pieniężnego również mogą starać się o 3 tys. zł dopłaty rządowej. Szczególnie bulwersuje fakt iż ekwiwalent, który już dziś wynosi 6697,11 zł brutto, jest waloryzowany o średnioroczne ceny za tonę za ub.r. Jeżeli węgiel zdrożał w 2022 r. o przeszło 300 proc. to znaczy, że pracownicy tego sektora dostaną kosmiczną podwyżkę w 2023 r.

Sprawiedliwie nie oznacza po równo

Górnicy w ramach wynagrodzenia mają prawo rocznie do 8 ton węgla deputatu, a jeżeli nie korzystają z niego otrzymują ekwiwalent pieniężny w oparciu o średnioroczną cenę tony węgla. W 2022 r. wynosi on 6697,11 zł brutto. 

Deficytowa branża, do której kolejne rządy dosypują pieniędzy z państwowej kasy, cieszy się niespotykanymi przywilejami finansowymi, których nie obowiązuje zaciskanie pasa nawet w czasach kryzysu i szalejącej inflacji. 

Rząd rozpatrując pomoc nie zdecydował się na wprowadzenie progu dochodowego, ani nie poddał analizie, komu rzeczywiście przydałaby się pomoc. Rozdał wszystkim po równo. Czy to do końca sprawiedliwe ?

Forum w Karpaczu 2022: Magdalena Rzeczkowska

Eksperci, z którymi rozmawiał Super Biznes, przyznają że to "sypanie pieniędzmi z helikoptera na oślep", ad hoc, bez przygotowania i analiz. Działania te napędzają też inflację. 

-Należałoby przede wszystkim ujednolicić politykę osłonową państwa, zwłaszcza wobec najuboższych, chociażby wprowadzając próg dochodowy.  Tymczasem, działania rządu prowadzone są ad hoc, pod publiczkę i niekoniecznie trafiają do rzeczywiście potrzebujących. Państwo powinno koordynować działania samorządów, które znacznie lepiej znają sytuację osób potrzebujących i mają dokładnie zdiagnozowane kto potrzebuje pomocy. Rządzący sypią pieniędzmi z helikoptera na oślep prezentując to w mediach, jako wsparcie państwa, co w żadnej sposób nie rozwiązuje problemu, a jedynie zwiększa inflację - stwierdził dr Kołek ekspert z Instytutu Emerytalnego.

Górnik to inna kategoria człowieka?

W obronę pracowników branży górniczej, bierze Bogusław Ziętek, przewodniczący Sierpnia ’80, który dla dla wyborcza.pl. przyznał, że nie można nikogo piętnować. Teraz zaczniemy wykluczać górników, a potem kogo? - pyta Ziętek.  

-Tej zimy przez ceny energii wszyscy będziemy biedni, zarówno mniej, jak i średnio zamożni. Tak czy siak, te pieniądze z dodatku zostaną wydane z powodu rosnących kosztów wszystkiego – stwierdził przewodniczący Sierpnia ’80.

Sonda
Czy górnicy powinni pobierać dodatek węglowy?

Dodatek energetyczny 2022. Jak złożyć wniosek? 

Przypomnijmy, że najpierw rząd zdecydował się dopłacić do zakupu węgla dla indywidualnych odbiorców, a dopiero później przygotował dodatki dla ogrzewających domy innymi surowcami energetycznymi. W obu przypadkach we wniosku trzeba będzie podać m.in. dane wnioskodawcy i jego gospodarstwa domowego. Chodzi o imię i nazwisko, numer PESEL, serię i numer dowodu stwierdzającego tożsamość, adres zamieszkania itp. Wypełniając wniosek o wypłatę dodatku trzeba będzie też podać numer rachunku bankowego, na który zostanie przelana odpowiednia kwota - w zależności od rodzaju stosowanego źródła ciepła i opału.

Parlament przyjął też poprawkę, która uściśla przepisy wg. zasady: "jeden adres, jeden dodatek". Obecnie rząd planuje zamrozić ceny prądu dla odbiorców indywidualnych do 2 tys. kWh. 

Najnowsze