Górnicy

i

Autor: KASIA ZAREMBA / SUPER EXPRESS Duże nagrody w Jastrzębskiej Spółce Węglowej

Sektor górniczy

Dostali jedną, a już chcą drugą. Górnicy żądają kolejnej podwyżki

2022-08-31 12:56

Czy żądania płacowe górników są słuszne? JSW zanotowała w II kwartale miliardowe zyski. Chociaż o 4,4 proc. mniejszy niż zakładał rynkowy konsensu, to aż o 27,3 proc. wyższy niż w poprzednim I kwartale 2022 r., który wtedy był również najlepszy w historii. Mniejsza produkcja została zrekompensowana wyższymi cenami-pisze Bankier.pl.

Górnicy dostali serię podwyżek

Jak informuje portal, spółka sama w raporcie finansowym wskazuje na zwiększone koszty pracownicze jako jeden z dwóch podstawowych czynników mających wpływ na pozycję wynikową. Bankier informuje, że w całym I półroczu wzrost świadczeń na rzecz pracowników wyniósł 761,4 mln zł, a wzrost zużycia materiałów i energii 368,6 mln zł.

Pieniądze to nie wszystko - Rafał Baniak

-Do wzrost kosztów pracowniczych przyczyniła się seria wynegocjowanych  podwyżek oraz wspomnianej jednorazowej nagrody. Od 1 lipca 2021 r. w JSW roku wprowadzono podwyżki płac zasadniczych o 3,4 proc. oraz wdrożono z dniem 1 września 2021 r. nową tabelę stawek płac wyższych od dotychczasowych o 1,6 proc. Z kolei o 1 stycznia 2022 r. podniesiono stawki płac zasadniczych o 10 proc. oraz wysokości posiłku profilaktycznego z 21 zł do 30 zł na dniówkę - informuje Bankier.pl

Górnicy grożą strajkiem

Bankier informuje, że  w dniu 4 lipca 2022 roku ZOK WZZ „Sierpień 80” JSW zwrócił się do zarządu JSW z wnioskiem wzrostu stawek zasadniczych wynagrodzeń pracowników JSW w wysokości odpowiadającej wzrostowi poziomu inflacji do poziomu 16 proc. z jednoczesnym wyrównaniem o wskaźnik inflacji począwszy od stycznia 2022 roku oraz wzrostu wysokości kwoty posiłków profilaktycznych z kwoty 30 zł do 50 zł na dniówkę. Informując, że pismo z żądaniami należy traktować jako wszczęcie sporu zbiorowego. Jak informuje raport, zarząd JSW podjął dialog ze związkiem, przypominając o dotychczasowym porozumieniu.

Sonda
Czy żądania płacowe górników są słuszne?
Najnowsze