Górnicy

i

Autor: KASIA ZAREMBA / SUPER EXPRESS Duże nagrody w Jastrzębskiej Spółce Węglowej

Górnicy windują statystykę wynagrodzeń

Ogromna podwyżka pensji w lipcu. To efekt gigantycznych premii dla górników

2022-08-21 16:02

Statystyki o wynagrodzeniach z lipca wskazują, że płace rosły w dynamice 15,8 proc., czyli ponownie szybciej niż inflacja, która wyniosła 15,6 proc. Jednak nie wszyscy Polacy dostali podwyżkę, ale wszystkich dotyczą wyższe ceny. Jak wskazują eksperci, dane o wysokich wynagrodzeniach wywindowali górnicy, którzy dostali ogromne podwyżki.

Pensje górników windują statystyki wynagrodzeń. Górnikom inflacja nie straszna

Analitycy mBanku powiedzieli wprost - statystyki płac zostały "zaburzone" przez górnictwo. Roczna dynamika wynagrodzeń wśród górników wzrosła z 17 proc. do 81 proc. co podbiło statystykę aż o 2 punkty procentowe! Bez wynagrodzeń górników wzrost wynagrodzeń w Polsce wyniósłby 13,8 proc., czyli mniej niż lipcowa inflacja, która wyniosła 15,6 proc.

Ponadto jak wskazał na Twitterze Ignacy Morawski, główny analityk Pulsu Biznesu, tylko na przełomie czerwca i lipca płace w górnictwie wzrosły o 26 proc., w rolnictwie/leśnictwie o 62 proc., a w energetyce aż o 23 proc. 

Kongres 590 - Arkadiusz Sekściński, wiceprezes PGNiG | Pieniądze To Nie Wszystko Extra

Z czego wynikają gigantyczne zarobki górników?

Jeszcze we wrześniu przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze górniczym wynosiło 9 tys. zł brutto (co oczywiście windowali prezesi spółek etc.). W lipcu 2022 roku, zarobki wzrosły do 17 tys. zł brutto. W lipcu Polska Grupa Górnicza zawarła porozumienie ze związkami zawodowymi i zgodziła się na wypłatę jednorazowych świadczeń wysokości 4000-6400 zł brutto. Z czego to wynika?

Jak wskazuje portal strefainwestorow.pl, w Europie trwa kryzys energetyczny objawiający się deficytem węgla i gazu, który powodował wzrost cen obu surowców. W efekcie oprócz zwiększenia importu węgla, zdecydowano się na zwiększenie wydobycia krajowego. Tymczasem polski sektor górniczy był powoli wygaszany i nagle zastał sytuację większego popytu na węgiel. W połączeniu z wysoką inflacją i ostrą reakcją związków zawodowych, państwowe spółki ugięły się i zwiększyły uposażenie górników.

Sonda
Górnictwo. Czy Polska powinna odejść od węgla?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze