banknoty/pieniądze

i

Autor: Materiały prasowe

Nowe dane GUS

Pensje Polaków wystrzeliły! Ogromne podwyżki zarobków. Średnie wynagrodzenie przekroczyło 6,5 tys. złotych

2022-08-19 11:12

Główny Urząd Statystyczny podał najnowsze dane o zarobkach Polaków. Okazuje się, że nasze pensje - w porównaniu do lipca ubiegłego roku, wystrzeliły! Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w sektorze przedsiębiorstw w lipcu 2022 wzrosło o 15,8 proc. rdr - podał GUS.

GUS: Przeciętne wynagrodzenie - lipiec 2022

Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w lipcu 2022 r. wyniosło 6.778,63 zł brutto, co oznacza wzrost o 15,8 proc. rdr - podał Główny Urząd Statystyczny. Zatrudnienie w tym sektorze rdr wzrosło o 2,3 proc. Miesiąc do miesiąca, wynagrodzenie wzrosło o 3,4 proc. Wysoki wzrost pensji to efekt podwyżek w kilku branżach i wysokich premii. Jak zwrócił uwagę Ignacy Morawski, ekonomista "Pulsu Biznesu" wobec czerwca pensje w górnictwie wzrosły o 26 proc., w rolnictwie i leśnictwie o 62 proc. a w energetyce o 23 proc. W pozostałych sektorach wzrost wyniósł 1,7 proc.

Pieniądze to nie wszystko – Igor Wasilewski

Skąd tak duży wzrost wynagrodzeń w Polsce?

Warto również przypomnieć w jaki sposób GUS podaje dane o średniej krajowej. W statystykach GUS podaje się sektor przedsiębiorstw, czyli nie bierze się pod uwagę m.in. pracowników w sektorze budżetowym. Ponadto ujęci są pracownicy, czyli w świetle prawa osoby zatrudnione na umowach o pracę, więc zleceniobiorcy nie są w ujęci w statystyce. Dane dotyczą również podmiotów w których liczba pracujących przekracza 9 osób. Czyli w osiedlowy sklep, który zatrudnia np. 2-3 osoby z płacą minimalną, nie jest ujęty w statystyce.

Dodatkowo, zaskakujący odczyt GUS za lipiec jest spowodowany wypłatą premii w wielu branżach. W swoim twitterowym wpisie zwraca na to uwagę dziennikarz ekonomiczny Ignacy Morawski. 

Sonda
Czy Twoje wynagrodzenie starcza Ci do końca miesiąca?
Listen to "Im lepsze zarobki dzieci tym wyższa emerytura rodzica" on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze