GUS: Przeciętne wynagrodzenie - lipiec 2022
Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w lipcu 2022 r. wyniosło 6.778,63 zł brutto, co oznacza wzrost o 15,8 proc. rdr - podał Główny Urząd Statystyczny. Zatrudnienie w tym sektorze rdr wzrosło o 2,3 proc. Miesiąc do miesiąca, wynagrodzenie wzrosło o 3,4 proc. Wysoki wzrost pensji to efekt podwyżek w kilku branżach i wysokich premii. Jak zwrócił uwagę Ignacy Morawski, ekonomista "Pulsu Biznesu" wobec czerwca pensje w górnictwie wzrosły o 26 proc., w rolnictwie i leśnictwie o 62 proc. a w energetyce o 23 proc. W pozostałych sektorach wzrost wyniósł 1,7 proc.
Skąd tak duży wzrost wynagrodzeń w Polsce?
Warto również przypomnieć w jaki sposób GUS podaje dane o średniej krajowej. W statystykach GUS podaje się sektor przedsiębiorstw, czyli nie bierze się pod uwagę m.in. pracowników w sektorze budżetowym. Ponadto ujęci są pracownicy, czyli w świetle prawa osoby zatrudnione na umowach o pracę, więc zleceniobiorcy nie są w ujęci w statystyce. Dane dotyczą również podmiotów w których liczba pracujących przekracza 9 osób. Czyli w osiedlowy sklep, który zatrudnia np. 2-3 osoby z płacą minimalną, nie jest ujęty w statystyce.
Dodatkowo, zaskakujący odczyt GUS za lipiec jest spowodowany wypłatą premii w wielu branżach. W swoim twitterowym wpisie zwraca na to uwagę dziennikarz ekonomiczny Ignacy Morawski.
Listen to "Im lepsze zarobki dzieci tym wyższa emerytura rodzica" on Spreaker.