banknoty/pieniądze

i

Autor: Materiały prasowe

Wynagrodzenia Polaków

Najnowsze dane GUS o zarobkach Polaków. Podwyżki w całości pochłonęła drożyzna!

2022-08-09 10:17

Główny Urząd Statystyczny podał dane o zarobkach Polaków. Przeciętne wynagrodzenie w II kw. '22 wzrosło o 11,8 proc. rdr i wyniosło 6156,25 zł brutto - GUS. Urząd nie bierze pod uwagę wynagrodzeń z umów zlecenie, bo nie jest ono w sensie prawnym zatrudnieniem. A wiele osób - również z własnego wyboru - pracuje na umowach cywilnoprawnych. Z danych można by było się cieszyć gdyby nie potężna inflacja, która zjada nam pensje. Wzrost cen jest wyższy niż wzrost wynagrodzeń.

GUS: Wzrost cen jest wyższy niż wzrost wynagrodzeń

Wynagrodzenia Polaków. Przeciętne wynagrodzenie w II kw. '22 wzrosło o 11,8 proc. rdr i wyniosło 6156,25 zł - podał GUS. Tyle tylko, że wzrost płac jest nie odczuwalny przez rozpędzoną inflację, która aktualnie jest na poziomie 15,5 proc. Niestety eldorado z wyższymi zarobkami się kończy.  Jak wynika z badań agencji Hays Poland, o ile w pierwszym półroczu podwyżki były w aż 83 proc. firm, o tyle w drugim taki ruch rozważa 46 proc. pracodawców.

-W drugiej połowie roku należy spodziewać się, że podwyżki wynagrodzeń będą mieć raczej charakter okazjonalny i dotyczyć częściej pojedynczych pracowników – dodaje. Chodzi przede wszystkim o specjalistów, najlepszych ekspertów, których firmy chcą zatrzymać u siebie - skomentowała wyniki badań Agnieszka Pietrasik, dyrektor wykonawcza w Hays Poland.

Jak GUS oblicza średnią krajową?

Warto również przypomnieć w jaki sposób GUS podaje dane o średniej krajowej. W statystykach podaje się sektor przedsiębiorstw, czyli nie bierze się pod uwagę m.in. pracowników w sektorze budżetowym. Ponadto ujęci są pracownicy, czyli w świetle prawa osoby zatrudnione na umowach o pracę, więc zleceniobiorcy nie są w ujęci w statystyce. Dane dotyczą również podmiotów w których liczba pracujących przekracza 9 osób. Czyli w osiedlowy sklep, który zatrudnia np. 2-3 osoby z płacą minimalną, nie jest ujęty w statystyce.

Sonda
Czy uważasz, że średnia pensja w Polsce jest wysoka?
Najnowsze