GUS: Wzrost cen jest wyższy niż wzrost wynagrodzeń
Wynagrodzenia Polaków. Przeciętne wynagrodzenie w II kw. '22 wzrosło o 11,8 proc. rdr i wyniosło 6156,25 zł - podał GUS. Tyle tylko, że wzrost płac jest nie odczuwalny przez rozpędzoną inflację, która aktualnie jest na poziomie 15,5 proc. Niestety eldorado z wyższymi zarobkami się kończy. Jak wynika z badań agencji Hays Poland, o ile w pierwszym półroczu podwyżki były w aż 83 proc. firm, o tyle w drugim taki ruch rozważa 46 proc. pracodawców.
-W drugiej połowie roku należy spodziewać się, że podwyżki wynagrodzeń będą mieć raczej charakter okazjonalny i dotyczyć częściej pojedynczych pracowników – dodaje. Chodzi przede wszystkim o specjalistów, najlepszych ekspertów, których firmy chcą zatrzymać u siebie - skomentowała wyniki badań Agnieszka Pietrasik, dyrektor wykonawcza w Hays Poland.
Jak GUS oblicza średnią krajową?
Warto również przypomnieć w jaki sposób GUS podaje dane o średniej krajowej. W statystykach podaje się sektor przedsiębiorstw, czyli nie bierze się pod uwagę m.in. pracowników w sektorze budżetowym. Ponadto ujęci są pracownicy, czyli w świetle prawa osoby zatrudnione na umowach o pracę, więc zleceniobiorcy nie są w ujęci w statystyce. Dane dotyczą również podmiotów w których liczba pracujących przekracza 9 osób. Czyli w osiedlowy sklep, który zatrudnia np. 2-3 osoby z płacą minimalną, nie jest ujęty w statystyce.