Złotówka

i

Autor: Shutterstock

Upadek polskiego górnictwa?

Akcje PGG niewiele warte. Spółki energetyczne sprzedają akcje za symboliczną złotówkę

2022-08-04 9:48

Kontrolowane przez państwo spółki energetyczne: PGE, PGNiG, Enea i Energa, poinformowały o zawarciu warunkowej umowy sprzedaży akcji Polskiej Grupy Górniczej na rzecz Skarbu Państwa. Każda ze spółek odda swoje udziały w PGG za 1 zł. PGE GiEK sprzeda na mocy umowy 6 mln posiadanych akcji, stanowiących 15,32 proc. kapitału zakładowego PGG. Jak przypomniała PGE, w ostatnim skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym Grupy, wartość inwestycji w te akcje wynosi 0 zł. - informuje TVN24 Biznes

Porządkowanie struktur

Transakcja ma być kolejnym krokiem w porządkowaniu struktur spółek biorących udział w procesie tworzenia Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego - podkreśliła PGE. "Zaangażowanie Skarbu Państwa w bezpośrednie zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego poprzez koncentrację aktywów węglowych jest właściwym kierunkiem i jest konsekwentnie realizowane" - powiedział prezes PGE Wojciech Dąbrowski, cytowany w komunikacie spółki.

Polska Grupa Górnicza jest tańsza niż kilo cukru

Jak czytamy na portalu gazeta.pl spółki energetyczne sprzedają akcje PGG za symboliczne złotówki. Łącznie więc PGE, PGNiG, Enea i Energa (lub ich spółki zależne) za pakiet niemal 59 proc. akcji Polskiej Grupy Górniczej otrzymają 4 zł. 

Czyli rząd wycenia 100 proc. w PGG na 6,81 zł. Czyli Polska Grupa Górnicza jest tańsza niż kilo cukru- podsumowuje Rafał Hirsch, dziennikarz ekonomiczny związany m.in. z Business Insider Polska, cytowany przez portal.

PGE fatalnie negocjowało sprzedaż udziałów w PGG, bo Enea za dwa razy mniej akcji (3 mln) dostała tyle samo co PGE (6 mln), czyli 1 zł- żartuje Robert Tomaszewski, analityk rynku energii związany z Polityka Insight.

Kongres 590 - Paweł Majewski, prezes ENEA | Pieniądze To Nie Wszystko Extra

Interes życia

Jak przypomina gazeta.pl, w latach 2016-2018 firmy energetyczne wydały łącznie 2,3 mld zł na dokapitalizowanie PGG (PGNiG 800 mln zł, PGE i Energa po 600 mln zł, Enea 300 mln zł). Mimo tego nie zyskały żadnej kontroli właścicielskiej, a wartość należących do nich akcji PGG błyskawicznie spadła.

-W lutym "Rzeczpospolita" podsumowała nieudaną inwestycję w akcje PGG. "W latach 2016–2018 firmy energetyczne wydały łącznie 2,3 mld zł na dokapitalizowanie znajdującej się w trudnej sytuacji finansowej PGG" - pisał dziennik. Grupa PGNiG zainwestowała 800 mln zł w akcje PGG poprzez spółkę zależną PGNiG Termika. Grupa posiada pakiet 20,4 proc.. PGE i Energa mają po 15,3 proc. akcji. Jak przypomina "Rzeczpospolita" spółki zapłaciły za swoje udziały po ponad 600 mln zł. Z kolei Enea ma 7,66 proc. akcji, które zostały kupione za 300 mln zł. - czytamy na portalu TVN24 BIznes.

Sonda
Czy rozumiesz, dlaczego węgiel jest obecnie tak drogi?

W wyniku zbycia akcji PGG spółka przestanie być właścicielem aktywów sektora wydobycia węgla kamiennego, co jest zgodne realizacją jej celów strategicznych w zakresie dekarbonizacji.

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze