Węgiel

i

Autor: Shutterstock Węgiel

Gospodarka Niemiec

Porażka gospodarcza Niemców! Wyłączyli atom, teraz palą węglem kamiennym

2022-08-03 12:17

W Niemczech ograniczono zużycie gazu ziemnego do produkcji prądu. Efektem tego jest przywrócenie działalności elektrowni na węgiel kamienny - to one przez kilka miesięcy będą wytwarzać energię elektryczną.

Powrót elektrowni na węgiel kamienny w Niemczech

Na niemiecki rynek energetyczny powraca trzymana dotychczas w rezerwie elektrownia na węgiel kamienny - elektrownia Mehrum z Hohenhameln położoną między Hanowerem a Brunszwikiem w Dolnej Saksonii - jej operatorem jest czeski koncern energetyczny EPH.

Powodem przywrócenia działalności elektrowni jest zapobieganie nadchodzącemu niedoborowi gazu - który zdaniem ekspertów jest nieuchronny.

Powrót elektrowni sposobem na oszczędzanie gazu

Odpowiadając na pytanie agencji DPA, Federalna Agencja Sieci poinformowała, że dotychczas jest to jedyny zgłoszony "powrót na rynek" elektrowni węglowej.

Reguluje to rozporządzenie z 14 lipca, które w celu oszczędzania gazu ziemnego zezwala na przywrócenie do eksploatacji elektrowni na węgiel kamienny z tzw. rezerwy sieciowej - czytamy na biznes.interia.pl.

Rozporządzenie to pozwala na sprzedaż energii elektrycznej z elektrowni na węgiel kamienny lub ropę naftową do końca kwietnia 2023 roku. 

Pieniądze to nie wszystko Antoni Kolek

Elektrownia wróciła do sieci

Elektrownia wróciła do sieci w niedzielę - poinformował dyrektor zarządzający spółki operacyjnej EPH Armin Fieber. W celu stabilizacji napięcia w sieci, elektrownia będzie pracowała 14 dni. W poniedziałek rano, nie było pewności czy formalnie elektrownia wróciła na rynek energii elektrycznej.

Wytwarzanie energii elektrycznej z gazu - toczy się rządowa dyskusja

W niemieckich kręgach rządowych toczy się dyskusja związana z kwestią wytwarzania energii elektrycznej z gazu. Christian Lindner, minister finansów (FDP) optował za powstrzymaniem wytwarzania energii elektrycznej z gazu. W rozmowie z gazetą "Bild am Sonntag" polityk stwierdził, że należy pracować nad tym, aby po kryzysie gazowym nie doszło do kryzysu energetycznego.

Rzecznik ministerstwa gospodarki ostrzega 

Natomiast rzecznik ministerstwa gospodarki zaznaczył, że całkowita rezygnacja z gazu (w sektorze energetycznym) może doprowadzić do kryzysu energetycznego - a co za tym idzie - do przerw w dostawach prądu. 

"Mamy ważne dla systemu elektrownie gazowe, które muszą być zaopatrywane w gaz. Jeśli go nie dostaną, dojdzie do poważnych zakłóceń" - ostrzegł rzecznik. "Niestety takie są realia systemu elektroenergetycznego, który trzeba znać, aby zapewnić bezpieczeństwo dostaw" - dodał. Podkreślił również, że tam gdzie można zastąpić gaz należy to zrobić - a prace nad takimi rozwiązaniami już trwają.

Kwestia sprzedaży energii elektrycznej

Zgodnie z danymi Instytutu Frauenhofera na rzecz Badań Fotowoltaicznych (ISE), udział gazu ziemnego w produkcji elektrycznej netto w Niemczech wyniósł w lipcu 9,8 procent - czytamy na biznes.interia.pl.

Bruno Burger, ekspert ISE ds. energii elektrycznej twierdzi, że są to między innymi elektrownie gazowe z tzw. kogeneracją, które poza wytwarzaniem energii elektrycznej zasilają również sieci ciepłownicze. Ponadto, chodzi również o elektrownie gazowe sprzedające prąd na giełdzie z powodu niedoboru energii elektrycznej we Francji.

Zdaniem eksperta około połowa energii elektrycznej wytwarzanej w Niemczech jest sprzedawana na giełdzie - druga połowa przez bezpośrednie kontrakty między nabywcami a producentami energii.

Niemieckie elektrownie węglowe

Elektrownia węglowa Mehrum pozostaje w rezerwie od początku grudnia 2021 roku, jej moc netto wynosi 690 megawatów - podaje operator EPH. Elektrownie węglowe są również w Kraju Saary i w Nadrenii Północnej-Westfalii. Koncern Steag widzi jednak przeszkody finansowym zabezpieczeniu rezerw węgla. Zgodnie z niemiecką ustawą o elektrowniach zastępczych (EKBG) muszą być dostępne oraz w logistyce transportu surowca - informuje biznes.interia.pl.

Powrót na rynek swoich rezerwowych elektrowni węgla kamiennego o łącznej mocy 2000 megawatów rozważa także koncern energetyczny Uniper z Dusseldorfu. Oficjalna decyzja nie została jeszcze podjęta -  ze względu na rozwiązanie problemów technicznych, organizacyjnych i związanych z zarządzaniem przedsiębiorstwem.

Rozporządzenia związane z węglem - trwają prace nad kolejnymi 

Poza obowiązującym rozporządzeniem dotyczącym węgla kamiennego i elektrowni na ropę naftową - trwają prace nad rozporządzeniem dotyczącym ponownego uruchomienia wyłączonych już elektrowni na węgiel brunatny.

Zostanie również wydane rozporządzenie dotyczące kwestii oszczędzania gazu - ma ono zapobiec przetwarzaniu go w energię elektryczną. 21 lipca resort gospodarki poinformował, że "teraz trwają jeszcze prace nad zarządzeniem, które wejdzie w życie wtedy, kiedy będzie wiadomo, że przy wytwarzaniu energii elektrycznej trzeba będzie zaoszczędzić jeszcze więcej gazu" - informuje portal biznes.interia.pl.

Sonda
Czy uważasz, że elektrownia atomowa to dobry pomysł?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze

Materiał sponsorowany