Brak węgla

i

Autor: SHUTTERSTOCK Brak węgla

Dodatek węglowy 3 tys. złotych

Wiemy, kiedy dostaniesz pieniądze na węgiel! [TYLKO U NAS]

2022-07-22 13:56

W drugiej połowie sierpnia, końcówka sierpnia już będzie można w gminach składać wnioski o dopłatę na zakup węgla. Termin rozpatrzenia wniosku jest do 30 dni. Zatem pierwsze pieniądze na węgiel dla Polaków, wpłyną na konta we wrześniu-poinformował Super Biznes Aleksander Brzózka rzecznik prasowy ministerstwa klimatu i środowiska. Przypomnijmy, że koszt dopłat to 11,5 mld zł. Dzisiaj (22.07) Sejm przyjął ustawę o dodatku węglowym, zakładającą wypłatę 3 tys. zł dla każdego gospodarstwa domowego używającego do ogrzewania węgla.

Jak dostać dopłatę do węgla?

Rzecznik ministerstwa klimatu i środowiska podkreśla, że dopłata jest skierowana wyłącznie do osób, które w oświadczeniu złożonym do Centralnej Ewidencji Emisyjności zadeklarowały, że głównym źródłem ogrzewania jest kocioł węglowy.  Jak wyjaśnia Brzózka, słowo "główny" jest tu kluczowe, bowiem w oświadczeniu do ewidencji można było zadeklarować kilka źródeł ogrzewania.

Co prawda ustawowy termin wpisu do Centralnej Ewidencji Emisyjności minął z końcem czerwca, ale ze względu na wyjątkową sytuację można jeszcze w gminach składać stosowne oświadczenia.

Jak złożyć deklarację?

Najwygodniejszym sposobem na złożenie deklaracji jest skorzystanie ze specjalnej platformy internetowej ceeb.gov.pl. Wniosek można wypełnić i wysłać bez wychodzenia z domu, logując się poprzez Profil Zaufany, e-dowód lub za pośrednictwem internetowego konta bankowego.

Wnioski o przyznanie dopłaty będzie można składać we właściwych urzędach gminnych. Środki, które otrzymamy według uznania, albo od razu w całości możemy wykorzystać, albo w części.

-To wykluczy nadużycia, nie będzie też można przeznaczyć tych pieniędzy na zakup innego rodzaju opału. Wniosek o 3 tys. zł na dopłatę na zakup węgla ponadto będziemy podpisywać pod rygorem kary grzywny. Oczywiście takie wnioski mogą być później wyrywkowo kontrolowane, zatem nie ma tu mowy o polu do nadużyć, czy przeznaczania deputatu np. na zupełnie inne cele - mówi Aleksander Brzózka w rozmowie z Super Biznesem.

Kongres 590 - Patryk Demski, wiceprezes Tauron | Pieniądze To Nie Wszystko Extra

Kiedy wypłata dodatku węglowego?

Zdaniem Brzózki, patrząc na kalendarz prac parlamentu jest bardzo duża szansa, że już w drugiej połowie sierpnia  będzie można składać wnioski w urzędach, które na przyznanie środków mają ustawowe 30 dni.

Sonda
Czy rozumiesz, dlaczego węgiel jest obecnie tak drogi?
Listen to "Express Biedrzyckiej: Były wicepremier wprost: Rezygnacja z rosyjskiego węgla z dnia na dzień była błędem [podcast]" on Spreaker.
Najnowsze