Jak dostać dopłatę do węgla?
Rzecznik ministerstwa klimatu i środowiska podkreśla, że dopłata jest skierowana wyłącznie do osób, które w oświadczeniu złożonym do Centralnej Ewidencji Emisyjności zadeklarowały, że głównym źródłem ogrzewania jest kocioł węglowy. Jak wyjaśnia Brzózka, słowo "główny" jest tu kluczowe, bowiem w oświadczeniu do ewidencji można było zadeklarować kilka źródeł ogrzewania.
Co prawda ustawowy termin wpisu do Centralnej Ewidencji Emisyjności minął z końcem czerwca, ale ze względu na wyjątkową sytuację można jeszcze w gminach składać stosowne oświadczenia.
Jak złożyć deklarację?
Najwygodniejszym sposobem na złożenie deklaracji jest skorzystanie ze specjalnej platformy internetowej ceeb.gov.pl. Wniosek można wypełnić i wysłać bez wychodzenia z domu, logując się poprzez Profil Zaufany, e-dowód lub za pośrednictwem internetowego konta bankowego.
Wnioski o przyznanie dopłaty będzie można składać we właściwych urzędach gminnych. Środki, które otrzymamy według uznania, albo od razu w całości możemy wykorzystać, albo w części.
Polecany artykuł:
-To wykluczy nadużycia, nie będzie też można przeznaczyć tych pieniędzy na zakup innego rodzaju opału. Wniosek o 3 tys. zł na dopłatę na zakup węgla ponadto będziemy podpisywać pod rygorem kary grzywny. Oczywiście takie wnioski mogą być później wyrywkowo kontrolowane, zatem nie ma tu mowy o polu do nadużyć, czy przeznaczania deputatu np. na zupełnie inne cele - mówi Aleksander Brzózka w rozmowie z Super Biznesem.
Polecany artykuł:
Kiedy wypłata dodatku węglowego?
Zdaniem Brzózki, patrząc na kalendarz prac parlamentu jest bardzo duża szansa, że już w drugiej połowie sierpnia będzie można składać wnioski w urzędach, które na przyznanie środków mają ustawowe 30 dni.
Listen to "Express Biedrzyckiej: Były wicepremier wprost: Rezygnacja z rosyjskiego węgla z dnia na dzień była błędem [podcast]" on Spreaker.