Dodatek węglowy

i

Autor: GettyImages Dodatek będzie przysługiwał gospodarstwom, gdzie głównym źródłem ogrzewania jest piec na węgiel. Jednorazowa dopłata ma wynieść 3 tys. zł.

Do zgarnięcia 3000 złotych

Jak dostać dodatek węglowy? Dopłaty do węgla w Polsce

2022-07-26 14:54

Dodatek węglowy ma w założeniu wesprzeć gospodarstwa domowe, które do ogrzewania wykorzystują węgiel lub paliwa węglopochodne. Zgodnie z przyjętymi 22 lipca przepisami, dopłata ma wynieść 3000 zł. Szybko jednak zwrócono uwagę, że zapisy ustawy są niejasne, a luki mogą doprowadzić do nadużyć. Kto w takim razie może skorzystać z dodatku węglowego i na jakich zasadach?

Dodatek węglowy: Komu przysługuje?

Zgodnie z przyjętą przez Sejm ustawą o dodatku węglowym, gospodarstwa ogrzewające dom lub podobnymi produktami mogą liczyć na wypłatę 3 tys. zł. Sejm odrzucił poprawki opozycji, które zakładały m.in. umożliwienie skorzystania z dopłat przez gospodarstwa używające do ogrzewania m.in. pelletu, oleju opałowego czy gazu. Minister Anna Moskwa stwierdziła jednak, że powstał międzyresortowy zespół, który pracuje nad rozwiązaniami dla gospodarstw domowych używających opału innego niż węgiel.

Zgodnie z aktualnymi zapisami, z dodatku mogą więc skorzystać gospodarstwa dla których głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe – zasilane węglem kamiennym, brykietem lub peletem, zawierającymi co najmniej 85% węgla kamiennego. Pieniądze mają przysługiwać także gospodarstwom, które już kupiły węgiel, o ile przedstawią wpis lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

- W Polsce, nadal 42 proc. gospodarstw domowych korzysta z pieców węglowych. Dlatego przyjęta przez Sejm ustawa o dodatku węglowym wprowadza rozwiązania, które będą wymiernym wsparciem dla wielu polskich rodzin używających do ogrzania swoich domów węgla. Nie możemy dopuścić do sytuacji, w której rodziny pozostaną bez opału na zimę, dlatego wprowadzamy jednorazowy dodatek węglowy w wysokości 3 tys. zł dla tych, którzy bezpośrednio odczuli skutki wprowadzenia embarga na rosyjski węgiel. Apelujemy o szybkie procedowanie ustawy przez Senat - przekonywała minister Anna Moskwa.

Minister finansów ujawnia: "W 2023 roku inflacja powinna być wyraźnie niższa"

Dodatek węglowy 2022. Wniosek w gminie, wniosek online. Do kiedy można składać?

Procedura składania wniosków o dodatek węglowy przypomina formalności, które obywatele poznali w przypadku dodatku osłonowego. Dokumenty można składać w gminie, a wzór jest jednolity dla całej Polski. Wnioski o wypłatę dodatku węglowego będzie można składać do 30 listopada 2022 r. W rozmowie z "Super Biznesem" Aleksander Brzózka rzecznik prasowy ministerstwa klimatu i środowiska ocenił, że najwygodniejszym sposobem na złożenie deklaracji jest skorzystanie ze specjalnej platformy internetowej ceeb.gov.pl. Wniosek można wypełnić i wysłać bez wychodzenia z domu, logując się poprzez Profil Zaufany, e-dowód lub za pośrednictwem internetowego konta bankowego.

Dodatek węglowy ustawa. Luka w przepisach?

Obecne zapisy budzą jednak wątpliwości, przede wszystkim w kwestii weryfikacji co jest faktycznie głównym źródłem opału wnioskodawcy. "Dziennik Gazeta Prawna" zauważył, że w deklaracji wymienia się wszystkie rodzaje źródeł ciepła w danym budynku. - Najważniejszy problem dotyczy tego, jak urzędnik może zdecydować, co jest głównym źródłem ogrzewania, bo nigdzie w deklaracji CEEB nie jest to napisane - powiedział w rozmowie z "DGP" samorządowiec zajmujący się na co dzień taką ewidencją.

Ustawę skrytykował także m.in. szef Porozumienia Jarosław Gowin, który ocenił, że jest niesprawiedliwa wobec osób, które nie ogrzewają domów węglem. Gowin na konferencji zwrócił także uwagę na brak zastosowania kryterium dochodowego w ustawie.

Z kolei poseł Lewicy Marcin Kulasek przypomniał, że lewica proponowała dodatek grzewczy, który objąłby także inne paliwa i objął gospodarstwa, w których dochód na członka rodziny jest niższy niż średnie wynagrodzenie brutto w 2021 r., czyli 4 tys. zł.

- Najpierw rząd namówił część Polek i Polaków do zmiany +kopciuchów+, odejście od węgla. Teraz dopłaty daje tylko ludziom, którzy palą węglem. Oczywiście, to jest wszystko potrzebne w związku z galopującymi cenami energii i opału, ale nie można dzielić ludzi i nie można pozostawiać tych, którzy zdecydowali się na wymianę swoich pieców - mówił poseł Kulasek.

Sonda
Czy palenie drewnem jest dobrą alternatywą dla węgla?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze