Węgiel

i

Autor: Shutterstock Polska sprowadza węgiel spoza Rosji

3000 zł nie tylko na węgiel

Pieniądze na węgiel można wydać na dowodny cel? Progam Węgiel Plus zawiera sporą lukę

2022-07-25 7:44

Projekt Węgiel Plus miał na celu dofinansować Polakom zakup węgla na ogrzewanie domu, dzięki jednorazowej transzy w wysokości 3000 zł. Pieniądze mogą zostać wydane tylko na opał. Jednak jak wskazuje "Dziennik Gazeta Prawna", trudno będzie zweryfikować, na co rzeczywiście zostanie wydane dofinansowanie.

Luka w programie Węgiel Plus! Polacy wydadzą pieniądze na coś innego?

Przyjęta w piątek przez Sejm ustawa precyzuje, że ogrzewanie węglem musi być wpisane lub zgłoszone do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Tyle że – jak zauważa gazeta - w samej deklaracji, która jest składana, wymienia się wszystkie rodzaje źródeł ciepła, jakie są zamontowane w budynku. Takie przypadki, gdy np. istnieje piec gazowy plus koza albo kocioł na węgiel, wcale nie należą do rzadkich.

"Najważniejszy problem dotyczy tego, jak urzędnik może zdecydować, co jest głównym źródłem ogrzewania, bo nigdzie w deklaracji CEEB nie jest to napisane” – wskazał w rozmowie z "DGP" samorządowiec zajmujący się na co dzień taką ewidencją.

„Pieniądze to nie wszystko” – Andrzej Hawryluk

Ministerstwo Klimatu liczy na uczciwość Polaków. A chętnych na Węgiel Plus nie brakuje

Resort klimatu mówi zaś, że w oświadczeniu sam zainteresowany będzie musiał zadeklarować – pod groźbą odpowiedzialności karnej – co jest głównym źródłem. Tyle, że zdaniem urzędników możliwości weryfikacji są ograniczone.

Zdaniem "DGP" już widać, że perspektywa otrzymania 3 tys. zł działa motywująco. Gazeta podaje, że w Warszawie np. zaczęły się zgłaszać osoby, które chcą poprawić złożoną deklarację i dopisać źródło węglowe.

Sonda
Czy rozumiesz, dlaczego węgiel jest obecnie tak drogi?
Listen to "Express Biedrzyckiej: Bogusław Grabowski o kryzysie węglowym: Teraz zostało już tylko różaniec odmawiać [podcast]" on Spreaker.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze