kontrole źródeł ciepła podanych w deklaracji CEEB

i

Autor: Getty Images W 2023 roku będą kontrole źródeł ciepła zgłoszonych w deklaracji CEEB! Czy urzędnik bedzie mógł wejść do naszego domu?

Deklaracja CEEB - ostatnie dni na zgłoszenie, czym się ogrzewa! Kto nie zdąży, nie kupi taniego opału. Jak wypełnić deklarację CEEB?

2022-06-21 13:45

Zostało już bardzo mało czasu na złożenie deklaracji CEEB. Jeśli nadal nie zgłosiłeś, czym ogrzewasz swój dom, nie zwlekaj, bo ostateczny termin to 30 czerwca 2022 r. W przeciwnym razie możesz zapłacić wysoką karę, nawet 5 tys. zł. Dowiedz się, jak poprawnie wypełnić deklarację CEEB.

Kto musi wypełnić deklarację CEEB?

Deklarację dotyczącą tego, w jaki sposób ogrzewamy dom musi wypełnić każdy właściciel bądź zarządca, nawet po wcześniejszym wypełnieniu ankiety dla Gminy Piaseczno lub Narodowego Spisu Powszechnego. Deklaracja obejmuje nieruchomości zamieszkałe i niezamieszkałe. W przypadku nowych budynków na złożenie deklaracji właściciele mają 14 dni od uruchomienia instalacji grzewczej, a w przypadku już istniejących budynków obowiązuje termin 30 czerwiec 2022 r.

W jaki sposób dostarczyć deklarację CEEB?

Sposobów na złożenie deklaracji CEEB jest kilka. Można dokonać tego przez internet, jednak trzeba posiadać profil zaufany lub e-dowód. Oprócz tego, deklarację można wysłać drogą pocztową lub udając się osobiście do urzędu gminy. 

Decydując się na złożenie deklaracji online należy najpierw dodać budynek w zakładce “Budynki” lub dodać deklarację w zakładce “Deklaracje”. 

Dodanie budynku w deklaracji CEEB polega na dodaniu budynku za pomocą opcji “+Dodaj Budynek” (górna część ekranu), a następnie trzeba uzupełnić wyświetloną metrykę budynku przy użyciu automatycznej bazy adresowej. Jeżeli nie wyświetla się automatycznie dany adres, należy go wpisać ręcznie, po czym kliknąć “Dodaj budynek”. Ważne, aby wszystkie pola były wypełnione. Do danego budynku możesz dodać “Deklarację A”, która dotyczyć będzie budynku mieszkalnego lub “Deklarację B” w przypadku budynku niemieszkalnego. Do każdego budynku można dodać więcej niż jedną deklarację.

e–Polska OZE

Jak wypełnić deklarację CEEB? Co trzeba zaznaczyć?

W przypadku elektronicznego sposobu na złożenie deklaracji pierwszym krokiem jest zalogowanie na stronie www.ceeb.gov.pl klikając “Zaloguj się przez Węzeł Krajowy, aby złożyć deklarację”. Drugim krokiem jest uwierzytelnienie dzięki login.gov.pl. Potwierdzenie tożsamości może odbyć się za pośrednictwem Profilu Zaufanego, e-Dowodu lub mojegoID systemu banku. Po poprawnym zalogowaniu ukażą się dwie zakładki: “Budynki” i “Deklaracje”. 

W zakładce “Budynki” trzeba znaleźć budynek, rozwinąć dla niego akcje i zaznaczyć “Dodaj Deklarację A”. Następnie trzeba wypełnić deklarację dotyczącą źródła, jakim ogrzewamy budynek i źródeł spalania paliw oraz wybrać jakiego źródła dotyczy deklaracja.

W kwestii pola “Dane kontaktowe” trzeba zaznaczyć czy jest się właścicielem czy zarządcą budynku, podać dane osobowe lub instytucję. Jeżeli dane adresowe zostały poprawnie wypełnione i są tożsame z adresem budynku, możesz złożyć deklarację za pomocą opcji “Złóż”. Ostatniego kroku nie można już cofnąć, aby dokonać jakichkolwiek zmian, ale w razie wątpliwości można zapisać wersję roboczą i do niej powrócić, jak również skontaktować się z Wydziałem ds. Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków GUNB.

Kary za niezłożenie deklaracji CEEB

Za brak złożenia deklaracji właściciele budynków/lokali bądź zarządcy otrzymają karę grzywny. Jej kwota może opiewać w wysokości od 500 - 5000 zł. Osoba, która nie złożyła na czas deklaracji będzie miała możliwość złożenia jej w ramach czynnego żalu, zanim jeszcze zostanie wymierzona kara finansowa.

Sonda
Jakim paliwem ogrzewasz dom?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze