gaz gazociąg

i

Autor: fot. Unsplash, ilustracyjne

Ruszył gazociąg Polska - Litwa. Mamy kolejne źródło gazu

2022-05-01 18:17

1 maja zaczął działać gazociąg Polska-Litwa (GIPL), który pełną przepustowość ma osiągnąć jesienią tego roku. Polska zyskała dostęp do terminala LNG w Kłajpedzie, ale także surowca transportowanego z Finlandii. - Zgodnie z planem od dzisiaj gaz z Litwy płynie do Polski – napisała na Twitterze minister klimatu Anna Moskwa.

Od środy 27.04. do Polski nie płynie już gaz z Rosji, ale nasze magazyny wypełnione są w blisko 80 proc. Od 1 października możemy liczyć na dostawy dzięki uruchomieniu Baltic Pipe, a już dziś rano, zgodnie z zapowiedziami, zaczął działać gazociąg Polska-Litwa (GIPL), który pełną przepustowość ma osiągnąć jesienią Dzięki temu Polska zyskała dostęp do terminala LNG w Kłajpedzie, ale także surowca transportowanego z Finlandii.

Prezes Urzędu Dozoru Technicznego: W Polsce nie będzie drugiego Czarnobyla

Liczącym 508 km gazociągiem Polska-Litwa można przesyłać obecnie do Polski ok. 1,9 mld m sześc., a z Polski ok. 2 mld m sześc. gazu rocznie. Pełna przepustowość ma być osiągnięta w październiku 2022 r. i wtedy z Polski na Litwę będzie mogło trafić 2,5 mld m sześc. gazu rocznie, a do Polski 2 mld m sześc.

Trasa gazociągu po stronie polskiej (Tłocznia Hołowczyce - Granica RP) wynosi 343 km i przechodzi przez teren trzech województw mazowieckiego, podlaskiego i warmińsko-mazurskiego.

Gazociąg Polska-Litwa jest projektem o znaczeniu europejskim - Komisja Europejska przyznała inwestycji status "Projektu wspólnego zainteresowania" Budowa gazociągu była współfinansowana ze środków Unii Europejskiej.

Polska jest też połączona gazociągami z Niemcami i z Czechami, a w budowie jest gazociąg Polska – Słowacja, ma być ukończony w listopadzie 2022 r.

EKG 2022: Michał Kuczmierowski
Sonda
Czy obawiasz się, że gaz będzie tylko dla bogaczy?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze