gaz gazociąg

i

Autor: fot. Unsplash, ilustracyjne

Ruszył gazociąg Polska - Litwa. Mamy kolejne źródło gazu

2022-05-01 18:17

1 maja zaczął działać gazociąg Polska-Litwa (GIPL), który pełną przepustowość ma osiągnąć jesienią tego roku. Polska zyskała dostęp do terminala LNG w Kłajpedzie, ale także surowca transportowanego z Finlandii. - Zgodnie z planem od dzisiaj gaz z Litwy płynie do Polski – napisała na Twitterze minister klimatu Anna Moskwa.

Od środy 27.04. do Polski nie płynie już gaz z Rosji, ale nasze magazyny wypełnione są w blisko 80 proc. Od 1 października możemy liczyć na dostawy dzięki uruchomieniu Baltic Pipe, a już dziś rano, zgodnie z zapowiedziami, zaczął działać gazociąg Polska-Litwa (GIPL), który pełną przepustowość ma osiągnąć jesienią Dzięki temu Polska zyskała dostęp do terminala LNG w Kłajpedzie, ale także surowca transportowanego z Finlandii.

Prezes Urzędu Dozoru Technicznego: W Polsce nie będzie drugiego Czarnobyla

Liczącym 508 km gazociągiem Polska-Litwa można przesyłać obecnie do Polski ok. 1,9 mld m sześc., a z Polski ok. 2 mld m sześc. gazu rocznie. Pełna przepustowość ma być osiągnięta w październiku 2022 r. i wtedy z Polski na Litwę będzie mogło trafić 2,5 mld m sześc. gazu rocznie, a do Polski 2 mld m sześc.

Trasa gazociągu po stronie polskiej (Tłocznia Hołowczyce - Granica RP) wynosi 343 km i przechodzi przez teren trzech województw mazowieckiego, podlaskiego i warmińsko-mazurskiego.

Gazociąg Polska-Litwa jest projektem o znaczeniu europejskim - Komisja Europejska przyznała inwestycji status "Projektu wspólnego zainteresowania" Budowa gazociągu była współfinansowana ze środków Unii Europejskiej.

Polska jest też połączona gazociągami z Niemcami i z Czechami, a w budowie jest gazociąg Polska – Słowacja, ma być ukończony w listopadzie 2022 r.

EKG 2022: Michał Kuczmierowski
Sonda
Czy obawiasz się, że gaz będzie tylko dla bogaczy?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki