EKG 2022. XIV Europejski Kongres Gospodarczy.  Andrzej Ziółkowski

i

Autor: ART SERVICE/SUPER EXPRESS EKG 2022. XIV Europejski Kongres Gospodarczy. Andrzej Ziółkowski

Prezes Urzędu Dozoru Technicznego: W Polsce nie będzie drugiego Czarnobyla

2022-05-01 18:02

Jednym z gości "Superbiznesu" podczas XIV Europejskiego Kongresu w Katowicach był Andrzej Ziółkowski, prezes Urzędu Dozoru Technicznego. Tematem rozmowy były współczesne inspekcje, oraz wsparcie, jakiego UDT udzieli w zakresie energetyki atomowej w Polsce.

Jak UDT będzie wspierać w kontekście energetyki jądrowej w Polsce?

W Polsce wdrożono system, którego główną jednostką w zakresie dozoru energetyki jądrowej jest Polska Agencja Atomistyki. UDT to jednostka wspierająca w zakresie swoich kompetencji Polską Agencję Atomistyki. Od wielu lat braliśmy udział w przygotowaniu prawa, które jest już w dużej mierze przygotowane. Przeszliśmy audyt przez Międzynarodową Agencję Atomistyki, co potwierdziło nasze kompetencje. Mamy akredytacje, która udowadnia, że spełniamy najwyższe standardy w zakresie bycia jednostką inspekcyjną i certyfikującą, ale też koncentrujemy się na podnoszeniu naszych kompetencji, naszej wiedzy. 30 inspektorów ukończyło studia w zakresie energetyki atomowej. Następni zostaną wysłani, żeby te wiedzę zdobyć, a trzech z naszych kolegów w tym czasie uczestniczy w takim wyjeździe studialnym w USA, gdzie uczestniczą w pełnym zakresie odbioru bloku atomowego w Georgii, żeby poznać ten proces, nabyć umiejętności i budować nasze pełne kompetencje w Polsce. Epizod w zakresie energetyki jądrowej w UDT się zdarzył. Mamy pokorę, że to jest jednak zupełnie inna technologia, ale do tej pory udowodniliśmy odbierając bloki w Jaworznie, Opolu, w Kozienicach to były duże jednostki po prawie 100 megawat, tam pokazaliśmy swoje kompetencje, pragmatyzm do podejmowania trudnych decyzji i dopuszczenia tych jednostek do ruchu.

ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA CAŁEJ ROZMOWY W PONIŻSZYM WIDEO

EKG 2022: Andrzej Ziółkowski

Czy UDT z Polską Agencją Atomistyki są w stanie zapewnić bezpieczeństwo?

Współpraca, która jest teraz zbudowana daje podstawy do tego, że z pokorą należy podejść do tej technologii, bo to jednak zupełnie inna technologia, stwarza pewne fundamenty z silnym przekonaniem, żeby ta technologia nowoczesna była bezpieczna i jest bezpieczna. Bo te bloki atomowe na terenie całego świata pracują. I okazuje się, że nic takiego strasznego się nie dzieje. Oczywiście są pewne incydenty, jak Czarnobyl, Fukushima ale to są jednak niezmiernie rzadkie zdarzenia, na które czasami człowiek nie miał wpływu. To są rzeczy na które technika, czy pewne zdarzenia wymknęły się spod kontroli. Ale świat cały czas się uczy, te zdarzenia które zostały zaimplementowane w Polsce to są technologie bardzo nowoczesne, które gwarantują systemowe bezpieczeństwo bloku, że żadnymi takimi zdarzeniami jak w Czarnobylu nie będziemy mieli do czynienia.

ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA CAŁEJ ROZMOWY W WIDEO

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze