gaz

i

Autor: SHUTTERSTOCK Czy na majówkę będzie gaz?

Czy potrzebujemy gazu z Rosji? Tyle dostarczał gazociąg jamalski

2022-04-27 14:26

Od 27 kwietnia Rosja zakręciła Polsce kurek z gazem. Rosyjskie paliwo nie będzie już dostarczane przez gazociąg jamalski. Polska rocznie potrzebuje 20 mld metrów sześciennych gazu. Od Rosji braliśmy niecałe 10 mld. Baltic Pipe, biegnący częściowo po dnie Bałtyku ma planowaną przepustowością ok. 10 mld m sześciennych gazu rocznie.

Polska planowała do końca bieżącego roku całkowicie zrezygnować z rosyjskiego gazu. Ale decyzją Gazpromu już od 27 kwietnia Rosja nie dostarcza nam błękitnego paliwa przez gazociąg jamalski.

Umowa z Gazpromem pokrywała połowę zapotrzebowania Polski na gaz ziemny. Jak podaje portal gazeta.pl - w ramach kontraktu sprowadzaliśmy nawet 10,2 mld m sześciennych gazu rocznie, tylko na potrzeby polskich odbiorców. W rozmowie z "Business Insiderem" dyrektor Wydziału Analiz Domu Maklerskiego BDM Krystian Brymora wyliczył, że w 2021 roku zużycie gazu ziemnego w Polsce sięgnęło 20 mld m sześciennych, z czego 9,7 mld sprowadzono z Rosji, a kolejne 5,5 mld przypłynęło do naszego kraju drogą morską (łącznie jest to więc 15,2 mld).

Sedno Sprawy - Michał Dworczyk

Polska zużywa rocznie 20-21 mld metrów sześciennych gazu, a krajowa produkcja surowca wynosi 4,5 mld m sześc. Poprzez Gazociąg Bałtycki będzie możliwe tłoczenie 10 mld metrów sześciennych gazu, poprzez gazoport w Świnoujściu - 7 do 8 mld m sześc. Wystarczy policzyć te wartości, żeby zrozumieć, że dzięki naszym działaniom Polska od jesieni w ogóle nie będzie potrzebowała rosyjskiego gazu - stwierdził premier Morawiecki w Sejmie.

Uniezależnienie od rosyjskiego gazu będzie możliwe po uruchomieniu Baltic Pipe, jesienią tego roku. Za  jego pośrednictwem będzie transportowany gaz ziemny z Norwegii. Baltic Pipe będzie mógł przesyłać 10 mld m sześciennego gazu ziemnego rocznie do Polski. Od jesieni Baltic Pipe może więc z powodzeniem zastąpić dostawy gazu przez rurociąg jamalski. Dodatkowo w maju zostanie uruchomiony gazociąg Polska–Litwa. Dzięki niemu PGNiG będzie mógł importować surowiec w ilości do 2,4 mld m sześc. gazu rocznie do Polski wschodniej.

Rosja wstrzymuje dostawy gazu dla Bułgarii

Polska może też liczyć na gaz z USA. PGNiG podpisał już umowy z Amerykanami na dostawy od 2023 r. ponad 9 mld m sześc. gazu. W ramach kontraktów z USA i Katarem spółka może pozyskiwać 12 mld m sześciennych gazu rocznie.

Sonda
Czy znasz kogoś, kto popiera działania Putina?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze