Emeryci

i

Autor: SHUTTERSTOCK Zdjęcie ilustracyjne

Czy będzie druga waloryzacja emerytury? Jasna odpowiedź ministra rodziny

Czy w 2022 roku powinna być druga waloryzacja emerytur? W ubiegłym tygodniu taki projekt ustawy złożyła w Sejmie Lewica. Dotyczy dodatkowej waloryzacji emerytur i rent od 1 września 2022 r. Posłanka Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała, że powinna wynosić 12 proc. i przy średniej emeryturze byłoby to dodatkowe 300 zł. Stanisław Szwed z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej odniósł się do pomysłu drugiej waloryzacji emerytur w rozmowie z Super Expressem podczas XIV Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Jak dotąd Zakład Ubezpieczeń Społecznych 1 kwietnia rozpoczął wypłatę 13. emerytury, która jest gwarantowana ustawowo. W tym roku "trzynastka" wynosi 1338,44 zł brutto. W drugiej połowie roku emeryci otrzymają kolejne świadczenie, tzw. czternastkę. Wypłata 14. emerytury będzie przebiegać na podobnych zasadach jak w ubiegłym roku. W 2021 r. – jesienią dodatkowe świadczenie otrzymało ok. 9,1 mln osób, z czego 7,9 mln w pełnej wysokości.

Pytanie czy nie lepszym rozwiązaniem od 13. i 14. emerytury byłaby druga waloryzacja emerytur i rent? Stanisław Szwed postawił sprawę jasno podczas rozmowy z Super Expressem. - Nie przewidujemy drugiej waloryzacji - powiedział wiceminister rodziny podczas XIV Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

EKG 2022 Stanisław Szwed

Wysoka waloryzacja

- Tę marcową wzmocniliśmy w tym sensie, że podnieśliśmy wskaźnik wzrostu wynagrodzeń. On tradycyjnie przyjmowany jest na poziomie 20 proc. wzrostu wynagrodzeń. My przyjęliśmy 60-proc. wskaźnik. Emerytury były więc waloryzowane na poziomie 7 proc. To wysoka waloryzacja - zapewnił Szwed.

Dodał, że w przypadku 14. emerytury świadczenie jest jednakowe dla większości emerytów. - Na czym nam najbardziej zależało i co jest zaletą 14. emerytury – dociera ona do osób otrzymujących najniższe świadczenia - dodał.

Sonda
Czy obecna drożyzna wpłynęła na twoje życie?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze