Zastosowanie nowego wskaźnika spowoduje spadek wysokości rat kredytobiorców w sumie o ok. 1 mld zł.

i

Autor: SHUTTERSTOCK Zastosowanie nowego wskaźnika spowoduje spadek wysokości rat kredytobiorców w sumie o ok. 1 mld zł.

Stawka POLONIA. Co zastąpi WIBOR?

2022-04-26 11:24

Obecnie stawka POLONIA wynosi 4,1 proc., czyli już o 1,65 pkt proc. mniej, niż WIBOR 3M. Zatem w takim stopniu zmalałoby oprocentowanie hipoteki w porównaniu do stanu obecnego i bazującego na bieżącym WIBOR 3M. Oznaczałoby to zmniejszenie wysokości raty z obecnych 2150 zł do nieco ponad 1,8 tys. zł. To oszczędność 330 zł miesięcznie, czyli blisko 4 tys. zł w skali roku -wylicza Business Insider. Czym jest stawka POLONIA?

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział cztery filary wsparcia dla klientów banków. Jednym z nich jest zastąpienie wskaźnika WIBOR. – Od 1 stycznia 2023 r., razem z regulatorem rynku, ale przede wszystkim we współpracy z Sejmem, narzucimy obowiązek posługiwania się inną niż WIBOR, transparentną stawką pochodzącą z rynku międzybankowego depozytów overnight (dotyczących transakcji jednodniowych – red.) – zapowiedział szef rządu. Może to być więc WIBOR O/N. Z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że możliwe jest też inne rozwiązanie, czyli zastąpienie WIBOR-u stawką POLONIA - czytamy na portalu.

Czytaj więcej tutaj: Likwidacja stawki WIBOR i dopłata 22 tys. zł do rat kredytów! Morawiecki ujawnił wielki plan

POLONIA kontra WIBOR. Jak to się wyznacza?

Portal  wyjaśnia, że stawka Referencyjna POLONIA wyznaczana jest jako średnia (ważona wolumenem poszczególnych transakcji) oprocentowania niezabezpieczonych depozytów międzybankowych zawartych na termin O/N (overnight, czyli dotyczą) w danym dniu roboczym do godziny 16:30. w przeciwieństwie do WIBOR-u, który ustalana jest o godz. 11, POLONIA obrazuje stan rynku międzybankowego podczas całego dnia obrotu.

O ile jest niższa POLONIA od WIBOR?

Gazeta Prawna cytuje Pawła Borysa szefa Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR), który wyjaśnił, że:  "przyjęliśmy konserwatywnie przy wyliczaniu oszczędności dla kredytobiorców, że różnica w stopie ON a 3 i-miesięcznej stawce WIBOR to średnio 30 punktów bazowych, choć zdajemy sobie sprawę, że obecnie to około 150 pb" Podał, że banki w przypadku długoletnich kredytów hipotecznych nie powinny stosować wyższych stawek 3 i 6-miesięcznych, także przy konstrukcji nowych benchmarków, zamiast tego rynek powinien opierać się na ON i zmieniać harmonogram klientom co miesiąc- zauważa szef PFR.  

Paweł Borys, Czy Polska zbankrutuje przez wojnę?

Od 2023 roku rząd chce narzucić bankom posługiwanie się inną niż WIBOR stawką referencyjną, bardziej korzystną dla kredytobiorców. Rozwiązanie to, według prezentacji KPRM, ma spowodować spadek wysokości rat kredytobiorców w sumie o ok. 1 mld zł.-wylicza DGP.

Sonda
Czy dajesz jeszcze radę spłacać kredyt?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze