Artur Soboń

i

Autor: Marek Zieliński/Super Express Artur Soboń

Czym będzie zastąpiony WIBOR? Minister Artur Soboń ujawnia

2022-04-26 9:21

W Programie Pierwszym Polskiego Radia Artur Soboń był pytany, czym będzie zastąpiony WIBOR, Minister odparł, że jest „pewnie wiele pomysłów”, w jaki sposób można by ustalać koszt pieniądza w umowach między kredytobiorcami a bankiem. - Nad takim rozwiązaniem będziemy wspólnie też z sektorem bankowym pracować. Widać, że sektor bankowy ma z czego "schodzić". Tzn. biorąc pod uwagę te koszty, marże, to one już dzisiaj nieco spadają. Jest tu na pewno przestrzeń do tego, by taki mechanizm wypracować - powiedział wiceszef MF. Soboń dodał, że na pewno będzie to mechanizm rynkowy.

Dopytywany, czy nie sprzeczności pomiędzy podnoszeniem przez Radę Polityki Pieniężnej stóp procentowych, by zdusić inflację, a wprowadzaniem rozwiązań obniżających oprocentowanie kredytów, Soboń stwierdził, że "z całą pewnością jest dzisiaj przestrzeń przy tak wysokich stopach procentowych na niższe marże dla banków przy udzielaniu kredytów".

Czytaj również: Morawiecki ujawnia szczegółowy plan: Likwidacja WIBOR [WYWIAD]

W poniedziałek w Katowicach premier Mateusz Morawiecki przedstawił plan pomocy dla osób, które spłacają złotowe kredyty hipoteczne. Ma on składać się z czterech punktów. Pierwszy to trzy miesiące "wakacji kredytowych", drugim ma być pomoc dla kredytobiorców z przejściowymi problemami, trzeci to wprowadzenie nowego wskaźnika oprocentowania kredytu w miejsce WIBOR-u, a czwarty - wzmocnienie odporności całego sektora bankowego.

EKG 2022: Artur Soboń

Z opublikowanych w poniedziałek danych Narodowego Banku Polskiego wynika, że na koniec lutego 2022 r. zysk banków sięgnął ponad 4,1 mld zł, co oznacza wzrost o ponad 97 proc. w stosunku do lutego 2021 r. Na poprawę wyniku wpłynął m.in. wzrost stóp procentowych.

Czytaj także: Zamrożenie WIBOR kuszące, ale nie do końca sprawiedliwe

Na początku kwietnia br. Rada Polityki Pieniężnej po raz kolejny podniosła wszystkie stopy procentowe o 1 pkt proc. Stopa referencyjna, główna stopa NBP, wzrosła z 3,5 proc. do 4,5 proc. Była to siódma z rzędu podwyżka stóp procentowych. Pierwsza z cyklu podwyżek nastąpiła w październiku ubiegłego roku. W marcu skala podwyżki wyniosła 0,75 pkt proc. 

Sonda
Czy dajesz jeszcze radę spłacać kredyt?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze