XIV Europejski Kongres Gospodarczy, Mateusz Morawiecki

i

Autor: ART SERVICE/SUPER EXPRESS XIV Europejski Kongres Gospodarczy, Mateusz Morawiecki

Likwidacja stawki WIBOR i dopłata 22 tys. zł do rat kredytów! Morawiecki ujawnił wielki plan

2022-04-25 11:30

Mateusz Morawiecki ma czteropunktowy plan wsparcia kredytobiorców, którzy przez gigantyczną inflację i coraz wyższe stopy procentowe mają coraz gorszą sytuację finansową. Według premiera Morawieckiego w tej trudnej sytuacji mają pomóc kredytobiorcom same banki, które będą musiały dostosować swoje regulacje do przepisów państwowych. Zobacz, co Morawiecki każe robić bankom komercyjnym, by ratować zadłużonych tam Polaków. Jest też dobra informacja dla ciułaczy, których oszczędności zgromadzone w bankach zżera rekordowa inflacja.

Plan Morawieckiego dla kredytobiorców. Co proponuje?

Mateusz Morawiecki który uczestniczy w poniedziałek w XIV Europejskim Kongresie Gospodarczym, ogłosił plan pomocy dla kredytobiorców. To czteropunktowy plan, który ma pomóc kredytobiorcom głównie złotówkowym. Co ciekawe, koszty takiego wsparcia w dużej mierze będą musiały ponosić banki komercyjne. Jaki jest kredytowy plan Morawieckiego? Pierwszy element to tzw. wakacje kredytowe w roku 2022 i 2023 dla wszystkich kredytobiorców, którzy będą mieli trudność w spięciu budżetów domowych i będą chcieli skorzystać z takich wakacji kredytowych".

Szef rządu zapowiedział też likwidację stawki WIBOR do roku 2023. W miejsce WIBOR-u zostanie wprowadzona nowa stawka referencyjna. Aż o 1/6 banki będą musiały obniżyć marżę kredytu. Osoby, których rata przekroczy 50 proc. dochodu będą mogły korzystać z funduszu wsparcia banku. 1/3 puli będzie mogła być umorzona. Maksymalna kwota wsparcia to 72 tysiące złotych - z czego aż 22 tys. zł to bezzwrotna pomoc!

"One będą skonstruowane następująco: jedna rata kredytowa w kwartale w roku 2022 i 2023 zostanie niejako właśnie przesunięta do spłaty bez odsetek, czyli łącznie w tym okresie będzie to 8 rat kredytowych. Jeżeli ktoś płaci dziś ratę kredytową na przykład 1500 zł i ta rata została podniesiona na 2400 zł - o 900 zł załóżmy - to cztery razy w roku, ta rata kredytowa 2400 zł będzie przesunięta do spłaty bez odsetek, a więc będą to swego rodzaju wakacje kredytowe" - powiedział premier.

Pieniądze to nie wszystko - Przemysław Litwiniuk

"Dla tych kredytobiorców, którzy znajdą się w szczególnie trudnej sytuacji, dla których rata kredytu będzie przekraczała 50 proc. dochodu, albo którzy staną się bezrobotni i nie będzie ich stać na spłatę kredytu. Zmuszamy sektor bankowy do skonstruowania dużo bardziej realnego i znacząco większego funduszu wsparcia kredytobiorców” – powiedział premier.

Sonda
Czy dajesz jeszcze radę spłacać kredyt?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze