gaz, gazociąg

i

Autor: SHUTTERSTOCK gaz, gazociąg

Gazociąg Baltic Pipe prawie gotowy. Kiedy spadnie cena gazu?

2022-03-10 20:24

To może być koniec gazowych szantaży ze strony Rosji i Białorusi oraz energetyczna niezależność dla Polski i naszego regionu. Gazociąg Baltic Pipe będzie dostarczać nawet 10 mld metrów sześciennych gazu rocznie. Gotowy ma być już za pół roku! Projekt realizowany jest przez Norwegię, Danię i Polskę. Kiedy spadnie cena gazu?

Baltic Pipe. Kiedy spadnie cena gazu?

Wojna na Ukrainie pociągnęła za sobą konsekwencje gospodarcze, których wymagał zdecydowany opór zachodu wobec rosyjskiej agresji. Wszystko jednak wskazuje na to, że rola rosyjskiego gazu była znacznie zawyżona. Już za pół roku gotowy ma być Baltic Pipe, który zapewni Polsce niezależność od rosyjskiego gazu. Bałtycki gazociąg ma w pełni zastąpić dostawy z kontraktu jamalskiego. Gaz do Polski trafi z Norwegii, poprzez Danię. Do wykonania zostały opóźnione prace na 40-kilometrowym odcinku w Jutlandii, 38-kilometrowym odcinku w Fionii oraz przyłącza elektryczne na Zelandii.

Podczas spotkania w Austrii premier Morawiecki wskazał , że w ciągu ostatnich pięciu lat został wybudowany gazociąg Baltic Pipe i „za pół roku będziemy niezależni, po raz pierwszy od dziesięcioleci, od rosyjskiego gazu". - Chcemy współpracować z pokojowo nastawioną i demokratyczną Rosją, ale nie możemy się zgodzić na to, żeby w tak okrutny sposób niszczyła suwerenność Ukrainy - oświadczył.

Co, jeśli nie gaz? Jakie ogrzewanie wybrać

Projekt Baltic Pipe to strategiczny projekt infrastrukturalny mający na celu utworzenie nowego korytarza dostaw gazu na rynku europejskim. Nitka gazociągu utworzy nowy korytarz dostaw gazu ziemnego ze złóż norweskich, który połączy Norwegię, Danię i Polskę. Inwestycja umożliwi transport gazu z Norwegii na rynki duńskie i polskie, a także do klientów w sąsiednich krajach.  Gazociąg podmorski Baltic Pipe będzie mógł transportować 10 mld m3 gazu ziemnego rocznie do Polski oraz 3 mld m3 surowca z Polski do Danii. Dla porównania w 2016 r. zużycie gazu w Danii wyniosło 2.5 mld m3 natomiast w Polsce 16 mld m3.

Sonda
Kto ponosi odpowiedzialność za wysokie podwyżki cen energii i gazu?

Szef polskiego rządu mówił, że współpraca z Norwegią opiera się również na energetyce. Podkreślił w tym kontekście, że gazociąg Baltic Pipe będzie gotowy do końca tego roku. - Dzisiaj wiemy, że będziemy niezależni od rosyjskiej ropy i gazu - powiedział premier. Odpowiadając na pytania dziennikarzy przekazał, że najwcześniejszy termin uruchomienia tego gazociągu to październik, listopad.

Jednocześnie Morawiecki wezwał Komisję Europejską i państwa Europy Zachodniej do wypracowania mapy drogowej w kierunku osiągnięcia "pożądanej niezależności od rosyjskiej ropy, gazu i węgla". Dodał, że będzie to najtrudniejsze w przypadku gazu. - Na tym polega rola Norwegii, która jest tak bogata w zasoby naturalne. Dlatego ta wizyta (w Oslo) była tak bardzo owocna – zaznaczył Morawiecki.

Najnowsze